Létrehozva: 2023.09.16.

Változik a fogyasztóvédelmi törvény: könnyebb lesz a vitarendezés

Aki nem tud megegyezni egy vállalkozással valamilyen vitás kérdésben, a békéltető testületek valamelyikéhez fordulhat segítségért. A módosuló fogyasztóvédelmi törvény az ő eljárásukat könnyíti meg.

Gyorsabbá és szélesebb körben elérhetővé teszik a fogyasztóvédelmi jogviták perek és ügyvédi közreműködés nélküli rendezésének lehetőségét a fogyasztóvédelmi törvény módosításai. Mutatjuk mi és mikortól változik, illetve hogy mit érdemes tudni a békéltető testületi eljárásokról.

vásárló, fogyasztó, vásárlás
Ha egy fogyasztó nem elégedett egy termékkel, de a vállalkozás elutasítja a panaszát, a békéltető testületeknél tehet bejelentést. Fotó: Bánkúti Sándor / Ripost

Hogy zajlik egy békéltető testületi eljárás?

Amennyiben valaki nem elégedett egy hazai vállalkozással, amit írásban jelez is neki, de a vállalkozás a panaszt elutasítja, nem reagál rá, és ezt a vásárló jogtalannak érzi, a bíróság előtt vagy helyett egy sokkal gyorsabb vitarendezési módszert is igénybe vehet: a békéltető testületeket. A testület eljárása egy közös meghallgatás időpontjának kitűzésével folytatódik. Ennek célja a felek megállapodása. Amennyiben ez nem jön össze valamilyen okból, két eset lehetséges: ha a vállalkozás az eljárás előtt arról nyilatkozott, hogy aláveti magát a békéltető testületek döntésének, akkor a testület hoz egy kötelezően betartandó döntést az adott ügyben, ha pedig a vállalkozás a tanács döntését kötelezésként nem ismeri el, egy ajánlást készít a testület, amit vagy betart a vállalkozás vagy nem. ( A Budapesti Békéltető Testülettel nem együttműködő vállalkozások listája itt található; az együttműködő vállalkozások listája pedig itt.) Többek között ezzel a folyamattal kapcsolatos törvénymódosítás várható a közeljövőben.

Így változik meg a fogyasztóvédelmi törvény

A fogyasztóvédelmi politika kialakításakor rendkívül fontos szempont volt a mindenki számára elérhető fogyasztóvédelem biztosítása, és az egységes jogalkalmazás megteremtése. Ennek értelmében alakítja át a békéltető testületi rendszert az új törvény, amely sokkal rugalmasabb és hatékonyabb vitarendezési lehetőséget biztosít majd a fogyasztók és a vállalkozások számára- mondta el a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK), a Fogyasztóvédelmi Referens Egyesület (FORE) és a Budapesti Békéltető Testület (BBT) közös konferenciáján dr. Kupecki Nóra, az Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára. A törvény változásait, amik 2024 januárjától lépnek életbe Dr. Inzelt Éva, a Budapesti Békéltető Testület elnöke ismertette ugyanitt:

  • a legjelentősebb változás, hogy a békéltető testületek alávetési nyilatkozat nélkül is kötelezést tartalmazó határozatot hozhatnak a vállalkozásokkal szemben, ha a kérelem megalapozott és a fogyasztó érvényesíteni kívánt igénye nem haladja meg a 200.000 Ft-ot;
  • 2024-től főszabály szerint online járnak el a békéltető testületek, személyes meghallgatást akkor tartanak, ha azt a fogyasztó külön kéri. Vagyis a meghallgatás ezen túl online lesz;
  • a jelenlegi 20 testület helyett 8 regionális békéltető testületi központ lesz, emellett bővülnek a személyes meghallgatási helyek a nem megyeszékhely megyei jogú városokban, tehát a korábbi 20 helyett 27 helyen lesz biztosított a személyes meghallgatás.

Gyakran ismételt kérdések a békéltető testületek munkájával kapcsolatban

  • Hol adható be kérelem kérelmet a testületekhez?
  • Személyesen, postán, e-mailben.
  • Ki kezdeményezhet békéltető testületi eljárást?
  • Kizárólag fogyasztónak minősülő, természetes személyek.
  • Mi az eljárás megindításának feltétele?
  • Ha előtte megpróbálta a fogyasztó a vita rendezését, erre bizonyítékkal is rendelkezik és azt becsatolta.
  • Mire terjed ki egy békéltető testület hatásköre?
  • A fogyasztó és vállalkozás között fennálló fogyasztói jogvita bírósági eljáráson kívüli rendezésére terjed ki, például adásvételi vagy szolgáltatási szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos vitás ügyekre, termék minőségével, biztonságosságával, vagy a termékfelelősségi szabályok alkalmazásával, a szolgáltatás minőségével összefüggő vitás ügyekre.
  • Meddig tart az eljárás átlagosan és mennyibe kerül?
  • Körülbelül 60-90 nap és díjmentes.
  • Bankkal, biztosítóval, magánnyugdíjpénztárral, lakástakarékkal vagy más pénzügyi szolgáltatóval kapcsolatos panasz esetén hová forduljunk?
  • A Pénzügyi Békéltető Testülethez.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek