kulcsár edina
Olyan anyagokat találtak a műanyag alternatívájaként piacra dobott szívószálakban, amik a környezetre és az emberekre is károsak. Szerencsére találtak egy olyan szívószáltípust is, ami biztonságos.
Belga kutatók arra jutottak, hogy a növényi alapú szívószálak nem feltétlenül olyan környezetbarátak, mint azt gondoljuk. Sőt, bizonyos szempontból károsabbak is. A bennük lévő úgynevezett örök vegyszerek ugyanis a környezetet és a fogyasztókat is mérgezik.
Mára szinte mindenhonnan eltűntek a műanyag, eldobható poharak, tányérok, és velük együtt a szívószálak is. Ezek helyett környezetbarátnak mondott papír, bambusz, üveg vagy fém termékkel találkozhatunk az éttermekben, büfékben, boltokban. Ezekből készült szívószálalakat -egészen pontosan 39-et- vizsgáltak belga kutatók, és arra jutottak, hogy némelyikük károsabb hatással bír, mint a műanyagból készültek.
A Thimo Groffen környezettudós által vezetett tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy ezek a növényi alapú szívószálak káros PFAS-t, azaz a poli- és perfluor-alkil-alapú anyagokat, gyűjtőnevükön örök vegyszereket tartalmaznak, amik vagy nagyon lassan, vagy sosem bomlanak le. Ez egyrészt azért problémás, mert pont a több száz évnyi lebomlási idő miatt tiltották be sok országban az egyszer használatos műanyag termékeket. A legelterjedtebb vegyület amit találtak, az a perfluoroktánsav volt, amit egyébként 2020-ban világszerte betiltottak, ennek ellenére egyes országokban még mindig gyártják. De találtak még a szívószálakban trifluorecetsavat és trifluor-metánszulfonsavat is találtak, amiket az 1940-es évek óta használnak víz- és zsírtaszításra, az edényektől a szőnyegekig. A másik fontos tulajdonságuk, hogy könnyedén bejut a szervezetünkbe.
Ezeknek a vegyületeknek a szervezetben való felhalmozódása kömoly következményekhez vezethet, például májkárosodáshoz, legyengült immunrendszerhez, alacsony súlyú csecsemőkhöz és akár vetéléshez, csecsemőhalálhoz is. Szerencsére a szívószál használatakor elfogyasztott PFAS rövid távon nem vezet jelentős egészségkárosodáshoz, de a tartós hatást eddig nem vizsgálták.
A papírszívószálak PFAS-tartalma a legmagasabb, ezek 90%-a tartalmazza ezeket az anyagokat. A másik népszerű környezetbarát alternatíva, a bambusz szívószál a második helyen végzett 80%-kal, ezt követik a műanyag szívószálak 75%-kal, végül pedig az üvegszálak 40%-kal. A rozsdamentes acélból készült szívószálakban viszont egyáltalán nincs ilyen vegyi anyag.
Korábban az Európai Fogyasztók Szervezete (BEUC) is letesztelte az eldobható műanyagok alternatíváit. Ők 57 darab terméket, például eldobható, szalmából, vagy kipréselt cukornádból készült tányérokít, papírszívószálakít, és pálmalevélből készült étkészleteket teszteltek és ezeket az anyagokat találták bennük: