tóth gabi
Ha keserű egy gyógyszer, vagy túl nagy, a gyermekekkel nehezen lehet bevetetni. Erre a problémára dolgoztak ki innovatív megoldásokat az orvosok.
A nyelési nehézség (dysphagia), illetve a félrenyelés, fulladás lehetősége miatt a gyógyszergyártók folyamatosan igyekeznek olyan gyógyszerformákat kialakítani, amik nemcsak biztonságosan alkalmazhatók, de a gyermek számára is kedvező megoldást jelentenek. Hol tart most a tudomány, mi teszi könnyebbé a gyógyszerszedést? A következő felsorolás a Semmelweis Egyetem szakértői által ismertetett gyógyszeripari trendeket mutatja be.
A Semmelweis Egyetem Gyógyszerészeti Intézetének kutatói nemrég számoltak be arról, hogy egy laktáz enzimet tartalmazó szívószálat fejlesztettek és teszteltek. A szívószálba csomagolt orvosságok már egy ideje léteznek, bár nem annyira elterjedtek, mint a hagyományos gyógyszerformák. Laktáz enzimet tartalmazó szívószálról azonban korábban még nem publikáltak. Ez az enzim egyébkén a laktózérzékenyeknek segít a mindennapokban, mivel a laktóz vagy tejcukor emésztéséhez a bélben termelődő laktáz enzimre van szükség, akinél ez hiányzik vagy csak kevés termelődik belőle, laktóz intolerancia alakulhat ki.
Az Amerikai Egyesült Államokban súlyos daganatos betegeknél már évtizedek óta használnak opioid fájdalomcsillapítót gyógyszeres nyalóka formájában. Magyarországon néhány éve kaphatók köhögéscsillapító nyalókák, amelyek szintén megkönnyítik a gyógyszerbeadást a gyerekeknek. Ugyanebben a formában vitaminok is vannak már forgalomban. Az adagolási forma szélesebb elterjedésének az szab korlátot, hogy nagy a kockázata, a gyerekek azután is kérik majd a nyalókát, hogy meggyógyultak.
Az úgynevezett kanalas orvosságok, folyékony láz- és fájdalomcsillapítók manapság már inkább orális fecskendőkkel kaphatók, semmint a múltban megszokott kiskanállal. Ezekkel precízebbé vált az adagolás, megkönnyítve a szülők feladatát.
Olyan kapszulák, amik tartalmát a kapszula szétnyitása után pépes ételre, például joghurtra lehet szórni, vagy folyadékban feloldva bevenni.
A szilárd gyógyszerek – tabletták, kapszulák – elhelyezése egy evőkanálnyi, erre a célra tervezett zselés, síkos anyagban mára szintén elterjedt módszer a nyelés megkönnyítésére.