kulcsár edina
Tavasszal menetrendszerűen megjelennek a roppant kellemetlen, esetleg betegséget is terjesztő apró rovarok. Meddig él a lakásban a kullancs? Mit tegyünk, ha megcsíp? Mi öli meg a kullancsot? Íme a válaszok!
Itthon nagyjából 20-30 kullancsfaj él. Ezek közül 5-6 veszélyes az emberre és az állatokra. Több száz kullancsbetegség ismert a világon, itthon kettő jelent ránk veszélyt: a Lyme-kór és a kullancs közvetítette agyvelőgyulladás. Mivel lehet védekezni a kullancsok ellen? Mit tegyünk, ha megcsíp? Miből derül ki, hogy megkaptuk a Lyme-kórt? Utánajártunk!
Ma már Magyarországon minden erdőben, de a kertekben és a városokban is élnek kullancsok. Mindez nagyrészt annak köszönhető, hogy a hetvenes évektől kezdve az emberek elkezdték magukkal hordani a kutyáikat az erdőbe, de nem védték őket a kullancsok ellen. A négylábú kedvencekbe kapaszkodva ezután a nagyvárosokban is megjelentek a vérszívók és ma már szinte sehol nem vagyunk biztonságban. Az idei szezon pedig már el is kezdődött.
A kullancs a nyálán keresztül fertőz, de a székletében és elhullott tetemében is vannak kórokozók, amik belégzés útján is fertőzhetnek.
Hatékony védekezés az alul-felül zárt ruházat, főleg az erdei-mezei kirándulás, túrázás, séta, sűrű növényzetben végzett kerti munka során. Ha ehhez túl meleg van, akkor a drogériákban kapható kullancsriasztó, kullancsirtó spray-k és kenőcsök használata indokolt. Az állatok számára pedig a különböző nyakörvek és szájon át adható szerek tarthatják távol a vérszívókat.
Mivel itt a tavasz, az időseknek és azoknak, akik sokat járnak a természetben, parkokban vagy kirándulni, kutyát sétáltatni, érdemes elgondolkozniuk az agyvelő-agyhártya gyulladás elleni oltáson. Az oltás szinte teljesen veszélytelen, cserébe hatékony védelmet jelent a betegség ellen. Az oltássorozat három oltásból áll. Az ezt követő három év elteltével egy emlékeztető oltást kell beadatni. A Lyme-kór ellen egyelőre még nincs hatékony védőoltás, de antibiotikummal gyorsan és hatékonyan kezelhető.
Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint kullancsriasztásra csak a következő vegyületek alkalmasak: dietil-toluamid (DEET), pikaridin (icaridin), etil-butil-acetil-aminopropionát (IR3535), citriodiol (P-mentán-3,8-diol). Ezek vannak különböző százalékos arányban a Magyarországon is kapható rovarriasztókban. Olyan terméket vegyünk, amiben megtalálhatók ezek az összetevők.
Az olyan természetes illóolajok, mint a citromfű, a muskátli, a rozmaring, vagy a cédrusfa olaja, távol tarthatják a kullancsokat, a B-vitamin (mindegy, hogy tapasz vagy tabletta formájában használjuk) viszont a vérszívó ízeltlábúak riasztására teljesen alkalmatlan, kivéve persze a Polybé tablettát, ami viszont elég sokba kerül.
Tisztálkodás, fürdés vagy zuhanyozás alkalmával érdemes átvizsgálni a bőrfelületet. Ha kullancsot találtunk a bőrünkben, a legfontosabb, hogy a lehető leggyorsabban távolítsuk el. Ehhez patikákban kapható csipesz vagy kullancseltávolító kanál használata a legcélszerűbb, de egy kozmetikai csipesszel is megoldható. A lényeg, hogy ne rángassuk, tekergessük, nyomkodjuk a kullancsot, hanem mielőbb távolítsuk el a szívószervéhez legközelebb megfogva.
Laborban a kullancsok, melyek korábban szívtak már vért, 10 évig is élhetnek anélkül, hogy még egyszer táplálékhoz jutnának. A természetben a közönséges kullancs élettartama 3-5 év.
Mielőbb távolítsuk el és a csípés után 2-3 hétig végezzünk önmegfigyelést. Legalább három napon keresztül fényképezzük le minden nap a csípés helyét és egy vonalzó segítéségével mérjük le az átmérőjét. Erre azért van szükség, mert így lehet otthoni körülmények között diagnosztizálni a Lime-kórt. Ha 1 nap után bőrpír jelenig meg, ami 3 napon keresztül nő, legalább 5cm átmérőjű, ovális alakú lesz, biztos, hogy megkaptuk a Lyme-kórt. Ezt követően keressük fel a háziorvost és kérjünk antibiotikumot. Mást teendőnk nincs, kivéve, ha a csípés közepe gennyes lesz. Ekkor sebészet felkeresése javasolt.
Ez egy vírusos betegség. 7-14 nap a lappangási ideje. Láz, fejfájás, hányinger, hányás, hidegrázás a tünete. Ha kullancscsípés után ilyen tüneteket tapasztalunk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz!