tóth gabi
Hivatalosan áprilisban jelennek meg a kullancsok az országban, de az átlagosnál melegebb időjárás miatt az állatokat már most érdemes felvértezni ellenük. Ezek a teendők a kullancsszezon kezdetén.
Az enyhe időnek és az enyhe télnek köszönhetően áprilisnál jóval korábban is találkozhatunk kullancsokkal, főleg az erdős részeken. Ezek a vérszívók nem csak az emberre, az állatokra is nagy veszélyt jelentenek, akiket már most érdemes felvértezni ellenük. Nem mindegy azonban, hogy mivel!
A különféle kullancsfajok - amiből három különösen nagy veszélyt jelent a kutyákra, macskákra - a vadállatokból szívott vérrel kórokozókat, vírusokat, baktériumokat, parazitákat juttatnak a saját, majd más állatok, emberek szervezetébe. A megfertőződés mikéntje azon múlik, hogy a közelben élő erdei állatokban, milyen kullancs terjesztette betegség honos. A kutyákra első sorban a babesiosis jelent veszélyt, a macskákat a haemobartonellózis fertőzés fenyegeti leginkább. A kullancsok ezen kívül hordozhatnak még Lyme-kórt, agyvelő- és agy-hártyagyulladást, vérzéses kullancslázat, Q-lázat, Tularemiát, Mediterrán foltos lázat, Tibolát és még vagy 300-féle fertőzést.
Mielőtt megveszünk valamit, kérjük ki egy állatorvos véleményét, és kizárólag engedéllyel rendelkező állatgyógyászati készítményt vásároljunk. Ezektől a készítményektől aztán jogosan várhatjuk majd el, hogy azt tegyék, ami a dobozra van írva: tartsák távol, pusztítsák el a kártevőket. Ehhez viszont tudatosan kell kiválasztani a megfelelőt, szem előtt tartva azt, hogy az állatgyógyászati termékeknek is megvan a maga kockázata- figyelmeztetett korábban a készítményeket figyelmeztetett korábban a készítményeket ellenőrző Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Külföldről csak alapos mérlegelés után rendeljünk, ugyanis előfordulhat, hogy Magyarországon nem ellenőrzött, engedélyezett hatóanyag van bennünk, és abban sem lehetünk biztosak, hogy a csomagoláson feltüntetett hatóanyagot tényleg tartalmazza a készítmény.
A riasztószerek nem pusztítják el a parazitákat, csak távol tartják őket, egy ideig. Ezzel szemben a kullancsirtók (nyakörvek, cseppek) elpusztítják a kártevőket, és még ha be is jutnak a kedvencünkbe, többnyire nem fertőzik őt meg.
Kutyáknak szánt nyakörvet ne rakjunk macskákra, remélve, hogy a nagyobb dózis nagyobb biztosíték is egyben. A kutyáknak szánt nyakörvekben lévő permetrin-tartalmú oldat ugyanis nyálzást, hányást, remegést, görcsöket, depressziót, súlyosabb esetben kómát és elhullást okoz a macskáknál.
Mivel közeleg a tavasz, az időseknek és annak, aki sokat jár a természetbe, parkokba, kirándulni vagy kutyát sétáltatni, érdemes elgondolkoznia azon, hogy beoltassa-e magát agyvelő-agyhártya gyulladás ellen. Az oltás szinte teljesen veszélytelen és hatékony védelmet jelent. Az oltássorozat három oltásból áll. Az ezt követő három év elteltével egy emlékeztető oltást kell beadatni. A Lyme-kór ellen viszont egyelőre még nincs hatékony védőoltás.