Létrehozva: 2023.02.24.

Most te is segíthetsz a szakembereknek a kullancsok elleni harcban

A klímaváltozás miatti felmelegedés egyre több nem őshonos kullancsfajt vonz Magyarországra. Itt jelentheted be, ha kullancsot találsz.

A lakosság bevonásával folytatódik a veszélyes betegségeket terjesztő kullancsok hazai felmérése. Idén nemcsak a nem őshonos fajokat vizsgálják, a már évtizedek óta itt élőkről is szeretnék megtudni a kutatók, pontosan milyen kórokozókat terjesztenek. Ebben segíthetünk is nekik!

kullancs, kullancsszezon
Idén nemcsak a nem őshonos kullancs  fajokat vizsgálják a kutatók. Fotó: KPixMining / Shutterstock

Milyen kullancsfajok honosak nálunk?

Itthon nagyjából 20-30 kullancsfaj él. Ezek közül 5-6 veszélyes az emberre és az állatokra, előbbire pedig az esetek 95%-ában a közönséges kullancs támad. A közönséges kullancs kicsi, lassú, esetlen, ráadásul vak is. A hozzánk betelepedett példányok viszont ennek pont az ellentétei: nagyok, gyorsak, sőt vadásznak is az áldozatukra.

2021-ben indult a Kullancsfigyelő program

Ennek célja a klímaváltozás hatására Magyarországon is megjelenő nem őshonos kullancsfajok vizsgálata. Hazánkba általában vándormadarak útján érkeznek ezek a fajok. Az eredeti élőhelyük Magyarországtól jóval délebbre található, ám a klímaváltozás miatt a közép- és észak-európai éghajlat is egyre inkább megfelelő számukra. A program segítségével a kutatók szeretnének képet kapni az itthon fellelhető nem őshonos fajokról. Ebben pedig a lakosság segíthet, idén kétféleképpen is.

Nagyobb, gyorsabb, veszélyesebb kullancsok jönnek

Jelenleg a Hyalomma kullancsok tartják lázban a kutatókat, amik nagyobbak és gyorsabbak a Magyarországon megszokott kullancsoknál, pajzsuk egyszínű, sötét, lábuk látványosan sávos. A gond velük az, hogy számos betegség terjesztésére képesek, ezek közül a leghírhedtebb az akár 30%-os halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa. A kutatás első évében mindössze két Hyalomma kullancsot azonosítottak Magyarországon, 2022-ben viszont már kilenc példányról érkezett bejelentés. Idén is várják a lakosság jelzéseit ezzel az új fajjal kapcsolatban.

Tick
Fotó: Getty Images

Ha ilyet találsz, azonnal jelentsd

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Ökológiai Kutatóközpontja azt kéri a lakosságtól, hogy aki az idei kullancsszezonban Hyalomma kullancsot talál, az jelezze nekik. Erre a célra igénybe vehető a Kullancsfigyelő honlap. Úgy lehet felismerni a Hyalomma kullancsot, hogy a lábai csíkosak, a háti részük alja pedig barázdált, formájuk ovális. A szemük fejlett, gyorsak, ráadásul képesek akár métereken át követni a kiszemelt áldozatukat, mielőtt lecsapnának, vagyis aktívan vadásznak. A mostanában talált egyedeknek különösen nagy a jelentőségük - ezért is jelentsük őket minél előbb -, mivel ez arra utalhat, hogy itt teleltek át, ami egyáltalán nem lenne jó hír.

Máshogy is segíthetjük a kullancsok elleni harcot

A kutatók a nem őshonos fajokon túl idén a hazai kullancsokat is vizsgálják az új, Kullancs a kertben elnevezésű programjukban, aminek célja a városi környezet, a hazai őshonos kullancsfajok és az általuk hordozott kórokozók kapcsolatának feltérképezése. Az kutatók ebben a projektben a kerttel rendelkező, elsősorban városi lakosokat kérik arra, hogy vegyenek részt a gyűjtésben. A programra jelentkezni a kullancsfigyelo.hu honlapon található kérdőív kitöltésével lehet. Az önkéntesek ezt követően egy csomagot kapnak, ami tartalmazza a kullancsgyűjtéshez szükséges eszközöket. A beküldött példányokat laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá, és a gyűjtők is visszajelzést kapnak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek