tóth gabi
Egy egyetemi, főiskolai képzés nem olcsó mulatság, főleg ha nem állami támogatással, hanem önköltségen tanul egy diák. Szerencsére idén is számos ösztöndíjat lehet megpályázni, amivel jelentősen csökkenthetők a költségek.
A felsőoktatási intézményekben több ösztöndíjat is meg lehet pályázni egyszerre. Van, amelyik elnyeréséhez jól kell tanulni, de számíthat a jó sporteredmény és a szociális rászorultság is az elbírálásnál. Mutatjuk, milyen ösztöndíjakra lehet idén pályázni!
Ez egy, az első félév időtartamában kapható támogatás, kifejezetten a frissen felvett hallgatóknak. Erre azok az állami ösztöndíjas, nappali munkarendű képzésre felvett hallgatók pályázhatnak, akik először létesítenek jogviszonyt az intézménnyel, és szociálisan rászorulnak a támogatásra, amit dokumentumokkal igazolni is tudnak. Az ELTE-n például így lehet erre az ösztöndíjra pályázni.
A tanulmányi ösztöndíj a jó jegyekért kapható. Az, hogy pontosan milyen értékek számítanak bele ennek kiszámításába, egyetemenként változik. Van, ahol elég egy 4-es átlag, máshol szigorúbbak a feltételek. Az első félévben nem igényelhetik a tanulók!
A szociális ösztöndíjnak két típusa van. Létezik rendszeres és rendkívüli szociális támogatás is a felsőoktatásban. A rendszeres szociális ösztöndíj olyan embereknek jár, akik hátrányos vagy nehezített helyzetben vannak például anyagilag. A rendkívüli szociális ösztöndíjat egy váratlan eseményt követően (pl. munkahely elvesztése, egészségügyi állapot romlása, gyermek születése stb.) rossz helyzetbe került tanulók igényelhetik.
A szakképzésben tanulóknak is jár ösztöndíj
A szakképzésben tanulók is jogosultak tanulmányi ösztöndíjra. Az összeget a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján számolják ki, és utalják el. A végösszeg sok tényezőtől függ és 8000-59.000 Ft közötti összeg lehet. Íme néhány példa:
Sok város, önkormányzat, állami cég és persze az EU is kínál különböző ösztöndíjakat, amik intézménytől függetlenül megpályázhatók. Ilyen ösztöndíj például a Bursa Hungarica, aminek a célja, hogy a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló hallgatókat támogassák a felsőoktatásban. A pályázat két félévre szól és havi 5-10.000 forint pluszt jelent. A pályázatra elektronikus úton, az EPER-Bursa rendszerében lehet jelentkezni.
A Neumann János Egyetemem a következő ösztöndíj lehetőségek közül lehet válogatni: