kulcsár edina
Mi az a szerves arzén és pontosan mit kell tudni róla?
Szinte nem telik el úgy hónap, hogy ne azonosítsanak a tudósok egy újabb kártékony, rákkeltő, sejtpusztító vagy minimum allergizáló összetevőt valamelyik élelmiszerben. Ezúttal a halban, rizsben és a tenger gyümölcseként emlegetett ételekben találtak egy újabb veszélyes anyagot, ami különösen a gyerekekre és a nagyfogyasztókra jelent kockázatot.
Az élelmiszerekben arzén szerves és szervetlen vegyületek formájában egyaránt előfordul. A szervetlen arzénvegyületekről, amit leginkább rizs, illetve rizsalapú termékek formájában viszünk be a szervezetünkbe, régóta tudjuk, hogy káros hatásúak, bőrelváltozásokat és különféle daganatokat okozhatnak. Ezúttal azonban a szerves arzénról derült ki, hogy károsan hat az emberi szervezetre, főleg a gyerekekére – írja a Rizikométer.
A szerves arzénra eddig kevesebb figyelem irányult, mivel úgy tartották, hogy nem annyira mérgező. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrégiben azonban megvizsgálta az élelmiszerekben előforduló szerves arzén emberi egészségre gyakorolt hatásait. A vizsgálatok alapján pedig kiderült: bizonyos arzénvegyületek egészségi kockázatot jelenthetnek, különösen a nagyfogyasztóknál (akik valamiből sokat esznek) és kisgyermekek esetében.
Az arzén egy széles körben előforduló szennyező anyag. Különböző formákban (kémiai szerkezetben) fordul elő a természetben. Az európai lakosság körében az arzénnek való kitettség fő forrása az ivóvíz és a különböző élelmiszerek, például a gabonafélék és a gabonaalapú termékek. A szerves arzén pedig leginkább a halban, rizsben, algákban, illetve a tenger egyéb gyümölcseiben (pl: rák, kagyló, polip) található meg.
Számos káros hatással jár az emberi egészségre nézve a sok arzén fogyasztása, beleértve a rák bizonyos formáit is. A laboratóriumi állatokon végzett kísérletekből származó adatok szerint például egyes arzénvegyületek káros hatással vannak a gyomor-bélrendszerre, a vesére, a pajzsmirigyre, illetve a májra, mások pedig károsíthatják a húgyhólyagot és a vesét is.