tóth gabi
Akinek van valamilyen biztosítása, annak nem árt rendszeresen felülvizsgálnia azt, és ha talál kedvezőbbet, akkor váltani. Főleg, hogy most márciusban bárki indok nélkül válthat biztosítót, lakásbiztosítási csomagot.
A meglévő lakásbiztosítást kétszer egy évben cserélhetjük le. A biztosítás évfordulója előtt 30, de legfeljebb 60 nappal és 2024-től minden év márciusában. Mutatjuk, mire kell figyelni, ha valaki úgy dönt, lakásbiztosítást vált!
Aki még nem rendelkezik otthonbiztosítással, mihamarabb kössön egyet! Mielőtt választ, alaposan gondolja át, hogy az érintett ingatlannak milyen védelemre van szüksége, azaz a biztosítás milyen káreseményekre nyújtson fedezetet. Ennek alapján hasonlítson össze több konstrukciót is! Ehhez igénybe veheti egy biztosítási alkusz segítségét, de az interneten számos weboldal is elérhető, amelyeken egyszerűen összevetheti a különböző ajánlatokat - írja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az erről szóló tájékoztatóban.
Akinek már van otthonbiztosítása, fontos, hogy rendszeres felülvizsgálja azt. Egyrészt, hogy a lakásbiztosítás valódi fedezettel szolgáljon egy káresemény bekövetkezésekor, másrészt, hogy a biztosítási összeg az emelkedő árak mellett is fedezze a károk helyreállítását.
Az infláció, valamint a munkadíjak és az építőanyagok árának emelkedését figyelembe véve minden évben az évforduló előtt javaslatot tesznek a biztosítási összeg emelésére a biztosítók. Ezt hívják indexálásnak. Ezt azonban nem szabad automatikusan elfogadni! Helyette át kell gondolni, milyen változások történtek az otthonunkban (napelemet rakattunk fel, lecseréltük a kazánt, új a TV stb.), és értesíteni róla a biztosítót, hogy ezek fedezetét is kalkulálja bele a biztosítási díjba. Amennyiben sokalljuk az így kapott díjat, hasonlítsuk azt össze más biztosítók ajánlatával és ha találunk kedvezőbbet, váltsunk!
Ha kiválasztottuk az új konstrukciót, az új szerződés megkötése előtt írásban fel kell mondani a meglévő biztosítást! A felmondásnak a most márciusi váltás esetén legkésőbb március 31-ig, évfordulós váltás esetén pedig legkésőbb a biztosítási évfordulót megelőző 30. napig be kell érkeznie a biztosítóhoz. Tehát nem a felmondás elküldésének, postára adásának a dátuma számít, ezért számolni kell a kézbesítési idővel is! A felmondáshoz egy felmondási nyilatkozatra van szükség, aminek kötelező elemei a szerződő neve, lakcíme, a biztosító neve, a biztosítás típusa, a szerződés vagy kötvény száma, továbbá a felmondás oka (pl.: évfordulóra felmondás, érdekmúlás vagy az új kormányrendelet adta lehetőség). Az aláírással ellátott nyilatkozatot eljuttathatjuk a volt biztosítónknak személyesen vagy ímélen vagy ügyfélportálon keresztül is. Arról, hogy a biztosító elfogadta a felmondásunkat, levélben fog értesíteni bennünket.