kulcsár edina
Az elkövetkező években újabb csomagolások tűnhetnek el a boltokból, miután az Európai Unió előzetes megállapodásra jutott egy új jogszabállyal kapcsolatban. A rendelkezés célja ismét a környezetvédelem erősítése.
Az EU előzetes megállapodásra jutott egy, a csomagolási hulladék kezelését és az egyszer használatos műanyagok csökkentését célzó új jogszabályról. Ez sok újabb csomagolóanyag betiltását jelenti a következő években. Lássuk mik ezek!
Az Európai Parlament és az EU ambiciózus célokat tűzött ki a csomagolási hulladékok csökkentésére: 2030-ig 5%, 2035-ig 10%, 2040-ig pedig 15%-ot kell ezeknek a csomagolóanyagoknak csökkennie. Éppen ezért előírják az uniós tagországok számára, hogy csökkentsék a műanyag csomagolási hulladék mennyiségét. A jogszabály célja, hogy 2030-ra minden csomagolást újrahasznosíthatóvá tegyenek, ezért ugyanebben az évben betiltják az egyszer használatos műanyag termékeket - szúrta ki a portfolio.hu.
Minden európai évente közel 190 kg csomagolási hulladékot termel
A 2009-es 66 millió tonnáról 2021-re 84 millió tonnára nőtt az EU által termelt csomagolási hulladék mennyisége. Ez azt jelenti, hogy 2021-ben minden európai ember 188,7 kg csomagolási hulladékot termelt, ami várhatóan 209 kg-ra fog növekedni, ha nem teszünk valamit ez ellen.
Bizonyos egyszer használatos műanyag csomagolási formáknak el kell tűnnie 2030-ra. Ilyen például a feldolgozatlan friss gyümölcs és zöldség csomagolása, a kávézókban és éttermekben kínált élelmiszerek és italok csomagolása, mint például az előre kiadagolt fűszerek, szószok, tejszín és cukor csomagolása. Emellett 2030. január 1-jétől betiltják a piperecikkek miniatűr csomagolását és a bőröndök zsugorfóliázását is a repülőtereken. A képviselők ezen kívül a nagyon könnyű (15 mikron alatti) műanyag hordozó tasakok betiltását is szorgalmazzák, kivéve, ha higiéniai okokból mindenképp szükség van rájuk, vagy az élelmiszer-pazarlás megelőzése érdekében ömlesztett élelmiszerek elsődleges csomagolásaként szolgálnak - olvasható az EParlament oldalán.
Az egészségkárosító hatások megelőzése érdekében betiltanák az úgynevezett örök vegyszerek (fluortartalmú aromás anyagok, PFAS-k) használatát az élelmiszerekkel érintkező csomagolásoknál.
A fentiek mellett 2030-ra konkrét célként tűznek ki, hogy az alkoholos és alkoholmentes italok (kivéve pl. tej, bor, ízesített bor, szeszes italok) újrafelhasználható csomagolására legalább 10% legyen. Ezen kívül az étkeztetési ágazatban működő italok és elvitelre szánt élelmiszerek végső forgalmazói (pl. éttermek, bárok) kötelesek lennének felajánlani a fogyasztóknak a saját tárolóedény behozatalának lehetőségét. Végül pedig a tagállamoknak ösztönözniük kell majd az éttermeket, étkezdéket, bárokat, kávézókat, hogy ahol lehet, ott ingyen vagy nagyon olcsón csapvizet szolgáljanak majd fel újratölthető formában.
Az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak hivatalosan is jóvá kell hagynia a megállapodást, mielőtt az hatályba lépne.
A BPA-t is betiltanák
Az Európai Bizottság a közelmúltban kiadott egy rendelettervezetet, melynek célja a biszfenol (BPA) és más biszfenolok betiltása az élelmiszerekkel érintkező anyagokban. Az egyebek mellett konzervdobozok és műanyag csomagolóanyagok gyártásához széles körben felhasznált BPA endokrinkárosító, reprotoxikus, emellett elősegítheti a mellrák kialakulását és az elhízást, valamint viselkedési problémákat okozhat gyermekeknél.