Létrehozva: 2023.09.24.

A legyeket lassan leváltják a muslicák - hogyan védekezzünk ellenük?

Amint a kinti hőmérséklet pár fokot csökken, máris ellepik a lakást ezek az idegesítő apró szárnyasok. Mit érdemes tudni a muslicákról és hogyan lehet védekezni ellenük? Most kiderül!

Ősszel gyakran előfordul, hogy muslicák lepik el a konyhánkat, ám ha többet megtudunk róluk, könnyen megoldást találhatunk a problémánkra. A lakásba való bejutásukat szinte lehetetlen megakadályozni, de az elszaporodásukat könnyű meggátolni.

rothadó gyümölcsökön szaporodnak a muslicák
Rothadó gyümölcsökön szaporodnak a muslicák. Fotó: Fitri Rosadela / Shutterstock

Ezt érdemes tudni a muslicákról

A közönséges muslica vagy ecetmuslica mindössze maximum 1-2 hónapig él. A nőstény különféle erjedő gyümölcsök, zöldségek belsejébe petézik, akár hatszor is ez alatt az idő alatt. A feje tetején egy aprócska antennával rendelkezik, amivel az erjedés során felszabaduló szén-dioxidot és acetonsavat kilométerekről érzékeli. Amint a nőstény ráakad az erjedő gyümölcsre, elkezd olyan hormonokat kibocsájtani, amik odavonzzák a hímeket. Ezután már csak napok kérdése, hogy ellepjék az egész lakást a muslicák. Az alkalmanként lerakott 50-80 petének 6 nap is elég ahhoz, hogy teljesen kifejlődjön, így hamar ellephetik a lakást. Elkapni őket szinte lehetetlen, mivel 270 fokos szögben látnak és a másodperc töredéke alatt képesek helyet változtatni, amihez még csak repülniük sem kell.

Hogyan jutnak be a lakásba?

A lárvák a legtöbbször a gyümölcsök héja alatt kelnek ki, majd ezután a felszínen kezdenek el táplálkozni, így a boltban vásárolt termékek felszínén, lárvaként is bekerülhet az otthonunkba, de a legkisebb réseken is képesek beszivárogni és a szúnyogháló lyukain is simán berepülnek, ezért más módszerekkel érdemes őket távol tartani.

Fontos a megelőzés

Mivel a muslicák számára mindenféle túlérett gyümölcs, zöldség és édes innivaló illata jelenti a legideálisabb környezetet az utódláshoz, arra kell figyelni, hogy ezeket a hűtőben vagy hűvös helyen, megfelelően lezárva tároljuk - írja a tudas.hu. Arra is ügyeljünk, hogy a használt edényeket, poharakat ne hagyjuk a konyhapulton, a szemetet pedig zárható fedelű kukában tároljuk és időben vigyük ki/le, ezek ugyanis szintén vonzhatják a muslicákat.

muslica, muslicák
Mit érdemes tudni a muslicáról, hogyan védekezzünk ellenük? Fotó: Shutterstock

Ha már bejutottak a lakásba

Ha már elszaporodtak és sehogy sem tudjuk kiimádkozni őket a lakásból, különböző csapdákkal elfoghatjuk őket. Ezekhez használjunk befőttesüveget, műanyagtálat vagy flakont és öntsünk beléjük például almaecetet, szörpöt, édes bort, cukros üdítőt, amit néhány naponta cseréljünk is le. Azt is érdemes tudni róluk, hogy a muslicák nem igazán szeretik a különféle illóolajokat, így pár csepp levendula-, cédrusfa-, fahéj-, szegfűszeg- és citromfűolaj is elüldözi őket. Ezek mellett hatékony fegyver ellenük még a légypapír is.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek