kulcsár edina
Hatéves kutatással sikerült megvalósítani azt, amire a természetnek évmilliókra van szüksége. Szűznemzésre is képessé váltak ezek a legyek.
Tudósoknak először sikerült mesterségesen úgy belenyúlni egy élőlény génállományába, hogy az szűznemzésre legyen képes. A kísérleti alany egy kistestű légy, az ecetmuslica volt. Ráadásul az utódok is rendelkeznek ezzel a tulajdonsággal. Erről számolt be Dr. Alexis Sperling, a Cambridge-i Egyetem kutatója. A génmanipulált nőstények körülbelül 40 napig vártak arra, hogy hímet találjanak, aztán maguk oldották meg a „feladatot”. Ez a kutatás hat évig tartott, ez idő alatt 220 ezer légy született. Ha ez a lehetőség a természetben magától is kialakul a kártevőknél, és mindig új, ezzel a tulajdonsággal felruházott egyedek születnek, fennáll annak a veszélye, hogy a terjedési sebességük megduplázódik, mivel nem kell hímeket keresniük.
A szűznemzés a természetben régóta ismert jelenség. Főleg rovaroknál fordul elő, de megtalálható a madaraknál, kígyóknál és gyíkoknál is. Ebben a mostani kísérletben az volt a különleges, hogy ezt génmanipulációval, azaz emberi beavatkozással sikerült létrehozni
- mondta Sár József entomológus.
„Szigeteken élő rovaroknál elég gyakran előfordul szűznemzés, elsősorban az Indonéziában élő botsáskáknál figyelhető meg. Ha hímet találnak, az különlegességnek számít. Ha van hím, akkor párosodnak azzal is, de nem ez a jellemző. Ez azért alakult ki hosszú idő, akár évmilliók alatt, hogy ha például uszadékfán egy nőstény átsodródott egy szigetre, ahol nem voltak hímek, akkor is fennmaradjon a faj. Az evolúció tehát a fajfenntartás érdekében létrehozta ezt a lehetőséget. Ilyenkor önmaguk klónjai jönnek létre, azaz mindegyik nőstény lesz" mondta Sár József.
„Egyébként az Indonéziában élő óriás gyík, a komodói varánusz is, ha átúszik egy másik szigetre, ahol nincs hím, ezt a lehetőséget választja és utódai be tudják lakni a szigetet"'- tette hozzá Sár József. Azért a muslicákkal végeznek kísérleteket, mert azoknak a génállományát már alaposan feltérképezték, ezért abba könnyebben beavatkoznak.