tóth gabi
Már csak 4 banknál lehet diákhitelszámlát nyitni, mindegyiknél más feltételekkel. Van köztük olyan, amelyik 32.000 forintot fizet a diákoknak, hogy hozzájuk utaltassák a felvett pénzt.
A diákhitelt igénylő hallgatóknak a kijelölt négy bank valamelyikénél kell diákhitelszámlát nyitniuk, a bankoknak pedig kötelező ingyenes szolgáltatásokat adniuk ezért. Emellett kínálhatnak különböző kedvezményeket is, amit meg is tesznek: van olyan bank, amelyik több tízezer forintot fizet, ha náluk nyit valaki diákhitelszámlát.
Amellett, hogy 4,99 százalékról 7,99 százalékra nőtt a hitel kamata (már amelyik típusnak van), a bankszámlákra vonatkozóan is újítást vezetett be a kormány. Előtte mindegy volt, hogy a szabad felhasználású Diákhitel 1-et milyen bankszámlára utalja a Diákhitel Központ. Július 1-től azonban már csak négy bank közül választhatnak a hallgatók, ha a diákhitel bármelyik formáját szeretnék felvenni. A négy bank: az OTP Bank, az Erste Bank, az MBH Bank és a Gránit Bank.
A diákhitelszámláknak vannak olyan kritériumai, amelyeknek kötelező megfelelni. Ezek az alábbiak: ingyenes havi számlavezetés; ingyenes elektronikus szolgáltatások; ingyenes bankszámlakivonat; ingyenes bankkártyahasználat. Ezeken felül pedig olyan kedvezményeket biztosítanak, amilyet csak szeretnének. Lássuk, mik ezek!
Ezek a jelenleg igényelhető diákhitelek
Az OTP Banknál a bankolás valóban kihozható teljesen ingyen, sőt még spórolni is lehet, ha valaki itt nyit számlát. A diákhitelszámlát nyitó hallgatóknak díjmentes eseti és rendszeres online utalásokra van lehetőségük, emellett az OTP Junior Kedvezményprogrammal elérhető 5-30%-os pénzvisszatérítési akció is érvényes a diákhitelszámlát nyitók esetében. Ezek mellett egy alkalommal díjmentes éves utasbiztosítást is lehet igényelni, ami egy külföldi tanulmányúton kifejezetten hasznos, illetve kedvezményesen lehet OTP lakáshitelt vagy lakásbiztosítást is igényelni, ami az egyetemi évek alatt az egyre dráguló lakhatást teheti olcsóbbá.
A 0 forintos számlavezetés itt is adott, egyedül a nem kötelező SMS szolgáltatásért kell fizetni (30 forint/darab), illetve a havi két ingyenes készpénzfelvételen felüli tranzakciókért 0,6 százalékos tranzakciós illetéket számítanak fel. Emellett a számlát online, szelfivel megnyitó hallgatók 32.000 forintos jóváírást is kapnak, továbbá, az egy összegben igényelt Diákhitel 1 folyósítása után a Gránit Bank a felvett összeg 4 százalékát még jóváírja a diákhitel- számlán. Ez a maximális 750.000 forint esetében félévente plusz 30.000 forintot jelent. Emellett további 9000 forintot ír jóvá a bank, ha ajánljuk a Gránit Bankot egy ismerősünknek. Ezt összesen tíz alkalommal tehetjük meg, ami így akár 90.000 forint jóváírást is érhet.
Az Erste Banknál a számlavezetés szintén kihozható nullára, egyedül akkor kell fizetni, ha szeretnénk élni a korlátlan készpénzfelvétel lehetőségével. Ennek a költsége 798 Ft havonta. A bank a díjmentes számlavezetés mellett mintás kulacsot és 30.000 Ft díjkedvezményt is ad a hallgatóknak, ha a számla nyitását megelőző 90 napban nem volt a hallgatónak az Erste Banknál vezetett számlája, bankkártyát is igényelnek és a nyitástól számított két évig nem szüntethetik meg a számlát.
Az MBH Banknál a számlavezetés ugyanígy kihozható nulla forintból, mint a fenti bankoknál, feltéve, ha az utalásokat is online és nem valamelyik bankfiókból indítjuk el, illetve az utalás értéke nem haladja meg a 20.000 forintot, mert ha igen, akkor 0,3 százalékos illetéket kell fizetni. A számla mellé igényelt Mastercard Diákhitel Bankkártya mellé díjmentesen beépített utasbiztosítás is jár, ami egész Európára kiterjed. Emellett a diákszámla tulajdonosok 10 százalékos kedvezménnyel köthetnek Lakótárs Lakásbiztosítást, Csoportos Balesetbiztosítást, Csoportos Extra Biztosítást és Csoportos Életbiztosítást.
Hogyan lehet megnyitni egy diákhitelszámlát?
Ha még nincs diákhitelünk, akkor először azt kell igényelni a Diákhitel Központ honlapján. A folyamat közben meg kell adni, hogy melyik bankot szeretnénk számlavezetőnek az elérhető négy közül. Miután a Diákhitel Központ ellenőrizte a jogosultságot, a számlanyitási lehetőségekről a bank fog értesíteni. Az online számlanyitás lehetősége mind a négy banknál adott, de természetesen arra is van lehetőség, hogy előzetes időpontfoglalással a bankfiókban nyissuk meg a számlát. Ha már van diákhitelszerződésünk, akkor is a Diákhitel Központ oldalán keresztül jelezhetjük, hogy szeretnénk másik banknál bankszámlát nyitni.