Bő egymillióval van több szavazója a Fidesznek, mint a Tisza pártnak

POLITIK
Létrehozva: 2023.07.23.

Ezekhez jogod van, ha fapados légitársasággal utazol

Aki ritkán utazik repülővel, nem árt, ha tudja, milyen jogai vannak a légi úton közlekedőknek. Ezek a szabályok a fapados járatokkal utazókra ugyanúgy érvényesek!

A fapados légitársaságok elterjedésével manapság sokan választják a légi közlekedést. Egy váratlan műszaki hiba vagy időjárási körülmény miatt késő vagy törölt járat, visszautasított beszállás, elveszett poggyász azonban sokak életét keserítheti meg, főleg, ha mindez a nyaralás elején történik. Mire vagyunk jogosultak ilyen esetekben? Mikor jár például kártérítés? Ezek a légiutasok jogai az EU-n belül.

fapados, diszkont, légitársaság, repülő, wizzair
Ezek a szabályok a fapados járattal utazókra is érvényesek! Fotó: NICOLAS ECONOMOU

Nem mindegy, honnan hová utazunk

A következő utasjogok azokra a légiutasokra érvényesek, akik az EU területén belül utaznak, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot. Ezen kívül azokra, akik európai uniós légitársaság által üzemeltetett járattal érkeznek egy EU-n kívüli repülőtérről az EU-ba, illetve az EU területéről nem uniós országba utaznak. Ez alól kivételek az Egyesült Királyságból az EU-ba tartó, egyesült királysági vagy más nem uniós légi társaság által üzemeltetett járatok.

Ehhez van jogunk, ha törlik a járatot

Járattörlésnek minősül, ha a légitársaság a foglalásunkon szereplő menetrend szerinti járatot nem indítja el, hanem áttesz minket egy másik menetrend szerinti járatra vagy ha a repülő felszáll ugyan, de vissza kell fordulnia a kiindulási repülőtérre és egy másik járattal kell tovább utaznunk. Az is járattörlésnek minősül, ha a járat nem arra a repülőtérre érkezik, ami a jegyünkön szerepel, kivéve, ha elfogadtuk, hogy a légitársaság is eljuttathat minket az úti célunkhoz. Ilyenkor nem járattörlésről, csak késésről beszélhetünk. Járattörlés esetén a következők közül választhatunk:

  • jegyár-visszatérítés,
  • átfoglalás,
  • vagy az indulási repülőtérre való visszatérés.

Ezen kívül arra is jogosultak vagyunk, hogy segítséget kapjunk a repülőtéren. Ha pedig a légitársaság nem értesített minket az indulás előtt 14 nappal a járattörlésről, kártérítésre is igényt tarthatunk. Nem jár viszont kártérítés, ha a légitársaság bizonyítani tudja, hogy a járattörlésre rendkívüli körülmények miatt került sor.

Ez jár az utasoknak, ha késik egy repülő, akkor is, ha fapados

A késés időtartamától és a járat útvonalának hosszától függően a légitársaságnak segítséget kell nyújtania, továbbá jogosultak lehetünk arra, hogy a légitársaság visszatérítse a jegy árát és visszaszállítson minket a kiindulási repülőtérre. Ha több mint 3 óra késéssel érkezünk meg, kártérítésre is jogosultak lehetünk, kivéve, ha a járat rendkívüli körülmények miatt késett.

repülő, repülőjegy, repülőgép, fapados
Ezekhez jogod van, ha fapados légitársasággal utazol. Fotó: Shutterstock

Ez jár, ha megtagadja a beszállást egy légitársaság

Visszautasított beszállás esetén, ha van érvényes jegyünk, megvan minden szükséges úti okmányunk, idejében érkeztünk az utasfelvételre, és a légitársaság túlfoglalás vagy működtetési okok miatt megtagadja a beszállítást, mi pedig nem mondunk le önként a helyünkről, akkor a következőkhöz van jogunk:

  • kártérítés (250-600 euró, távolság függvényében),
  • választási lehetőség a jegyár visszatérítése, átfoglalás vagy a foglalásnak egy későbbi időpontra való áttétele között,
  • segítség a légitársaságtól (innivaló, élelem, szállás, ha a járat, amelyre átfoglalással helyet kaptunk, másnap indul, a repülőtér és a szálláshely közötti transzfer; 2 telefonhívás vagy e-mail).

Magasabb vagy alacsonyabb osztályon történő elhelyezés esetén ez jár

Ha a jegyünkön szereplő osztálynál magasabb kényelmi szintű osztályon helyeznek el minket, a légitársaság nem kérhet ezért extra pénzt. Ha viszont alacsonyabb osztályra ültetnek, jogunk van az útvonal hosszától függően a jegyárból visszatérítést kapni, mégpedig a következő arányban:

  • 30% – ha az útvonal 1500 km vagy annál rövidebb;
  • 50% – az EU területén belüli járatok esetében, ha az útvonal hosszabb, mint 1500 km;
  • 75% – minden olyan járat esetében, amely nem tartozik az előző két kategóriába.

A légitársaságnak 7 napon belül sort kell kerítenie a pénz visszatérítésre.

Csatlakozó járat lekésése esetén ez jár

Ha lekéssük a csatlakozó járatot és több mint 3 órás késéssel érjük csak el az úti célunkat, kártérítésre vagyunk jogosultak. A kártérítés összege a késés időtartamától és az útvonal hosszától függ.

ryanair, fapados, légitársaság, repülőgép
Ezekhez jogod van, ha fapados légitársasággal utazol. Fotó: Pixabay

Elveszett, megrongálódott vagy késve érkező poggyász esetén ez jár

Ha a feladott poggyászunk elvész, megrongálódik vagy késve érkezik, kártérítésre vagyunk jogosultak, melynek összege körülbelül 1300 euróig terjedhet. Ugyanez a helyzet, ha a kézipoggyászunk rongálódik meg és ezért a légitársaság a felelős. Ilyen esetekben 7 napon belül írásban kell panaszt tennünk az érintett légitársaságnál, késve érkező poggyász esetén pedig 21 napon belül.

Itt tehetünk panaszt, ha gondunk támad a repülőút alatt

Bármilyen, az utazás során felmerült probléma esetén hazaérkezés után írásban tegyünk panaszt a légitársaságnál, annak eredménytelensége esetén pedig forduljunk az Európai Fogyasztói Központhoz ([email protected]) a panaszok és kártérítési igények hatékony kezelése érdekében.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek