kulcsár edina
Aki mostanában repülővel utazna, annak komoly fejtörést okozhat a legkedvezőbb megoldás megtalálása. Néhány trükkel azonban ráakadhatunk az olcsó repülőjegyekre!
Az idei nyári szezonban a korábbi évekhez képest sokkal drágábbak lettek a repülőjegyek. A korábban olcsónak számító fapados járatok is százezres nagyságrendben kínálják az Európán belüli repülőjegyeiket. Mit tegyen az, aki szeretné megtalálni a legjobb ajánlatot? Mutatjuk!
Az is egy jó módszer, ha külön-külön megnézzük a légitársaságok weboldalát, de sokkal egyszerűbb és gyorsabb, ha speciális keresőoldalakat használunk. Ilyen keresőoldal például a kayak.com, a skyscanner.com vagy a Google Flights is. Ezeken az oldalakon nem lehet jegyet venni, csak megnézni, mik a legolcsóbb opciók, melyik légitársaság kínálja a legjobb ajánlatot. Azt azonban nem árt tudni, hogy a legolcsóbb opció általában egy közvetítő oldalé és ezt követik a valamivel drágább légitársaságok. Igen ám, de ha a végösszeget nézzük, akkor jellemzően a légitársaság weboldala a legkedvezőbb, mivel a közvetítő oldalak csak a jegyárat adják olcsóbban, minden mást sokkal többért kínálnak. Sőt, olyan szolgáltatásokért is extra díjakat számolnak fel, mint például az ügyfélszolgálat, speciális étkezési igény, adott esetben még a kézipoggyász is. A legjobb tehát, ha a légitársaság oldalán foglalunk, a keresőket pedig csak árfelmérésre használjuk-tanácsolja az ujszo.com.
A fapadosokról még mindig az a tévhit, hogy olcsóbbak, mint a hagyományos légitársaságok. Pedig ma már ez nem feltétlen igaz, így ha olcsó repülőjegyet keresünk, akkor ne csak az olcsónak hitt oldalakat nézzük meg, hanem a hagyományosok társaságok weboldalát is.
A fapadosok jellemzője, hogy az alapár elfogadható mértékű, de ehhez az árhoz még hozzájön például a feladható csomag vagy a helyfoglalás ára is. A Wizz Air-nél például a 10 kg-os kabinbőrönd priority szolgáltatással (elsők között szállhat az utas a gépre) átlagosan 80–90 euróba kerül, az ülőhelyfoglalás egy londoni jegynél 56 euróba (oda-vissza út), a feladható, 20 kg-os poggyász pedig 180–200 euróba. A Ryanair-nél kis bőrönd már 36 euróért is foglalható, a feladható csomag pedig 50–100 euró közötti áron van, a legolcsóbb székszám pedig 16–20 euró.
Könnyen előfordulhat, hogy a hagyományos légitársaságok átszállásos jegyet kínálnak olcsóbban. Így bár hosszabb az utazás, de sokkal olcsóbb lehet a jegy. Ha olcsó jegyet keresünk az sem árt, ha rugalmasak vagyunk az indulási és érkezési időt tekintve. Ha nem ragaszkodunk a fix dátumhoz, helyette bejelöljük a +/- 3 napos opciót, többet spórolunk, mintha ragaszkodtunk volna az eredeti elképzelésünkhöz.
A közelünkben három nagy nemzetközi repülőtér is található, így utazhatunk Pozsonyból, Bécsből vagy akár Budapestről is. Gyakori, hogy egyik-másik helyről sokkal olcsóbb egy retúrjegy, mivel például az adott vonalon nagyobb a konkurencia és az árharc. Ezért mindig vegyük számításba mindhárom opciót, és így akár több száz eurót is spórolhatunk egy családi jegynél. A keresőkbe egyébként több repülőtér is megadható egyszerre, így azonnal láthatjuk, melyik a legkedvezőbb ajánlat.
Malaga csaknem 400 euró, Párizs közel 500 euró, Lisszabon 448 euró (retúrjegy), extrákkal pedig akár 613 euró is lehet. Barcelonába az alapár 200 euró, extrákkal pedig 468 euró. London Wizz Air-rel 89 euró (alapár) Ryanair-rel pedig 115 euró. Ha extrákat is veszünk a jegy mellé, akkor Ryanair-rel 230 euró ugyanez az út, Wizz Air-rel pedig 442 euró.