tóth gabi
A tengerparton nem csak a napsütés izzasztja meg a nyaralókat, hanem az egekbe szökő árak is.
Érdemes összeszedni minden bevethető pénzügyi tartalékot a tengerparti nyaralást tervezőknek. Az inflációs hullám a kedvenc üdülési célpontokat is elérte. Az Osztrák Statisztikai Hivatal adatai szerint a külföldi repülőjegyek jelenleg 15%-kal drágábbak, mint az előző évben, a szállodák átlagosan 18%-kal emelték áraikat, és a szervezett utazások is 18%-kal drágultak. Ám a statisztikai mutatóknál fontosabbak a nyaralókat közvetlenül érintő információk: mennyibe kerül a napozóágy, a napernyő bérlése, mennyit drágultak a fagylaltok, hűsítők. Azok számára, akik a repülőgépes utazást választják, 2023-ban a vártnál drágább lehet a nyár. Idén az olaszországi járatok viteldíjai átlagosan közel 70% -kal emelkedtek a tavalyihoz képest.
A görögországi járatok 143%-kal drágábbak, mint tavaly márciusban, Ciprusra és Máltára megduplázódtak az árak. A „Corriere” felmérés szerint 2023-ban a spanyolországi járatok ára 87%-kal, a Portugáliába tartó járatoké 86%-kal nőtt.
Olaszország
Idén ársokk érheti az Olaszországba készülőket.
Sok tengerparti üdülőhelyen elszabadultak a szálláshelyek árai. Ez a helyzet Lazio partvidékével, amely lassan eléri a közeli toszkán tengerpart már jó ideje igen magas árait. Szicíliában, Taorminában például átlagosan heti 600 euróba kerülhet egy lakás bérlése júliusban, augusztusban pedig jó 800 euróba. Agrigento körzetében a heti 1000 eurót is elérheti ez a költség. Az Osservatorio nazionale di Federconsumatori fogyasztói egyesület szerint mintegy 20%-kal többet kell fizetnünk a különböző szolgáltatásokért. Drágulnak a szállodák, kempingek, fürdőhelyek, és az utazás is megterhelheti a családi költségvetést. Vannak kiugró változások is: már a pünkösdi hétvégén 42%-kal drágult a napozóágybérlés, 6 euró helyett 8,50 eurót kellett érte fizetni – írja a Repubblica című lap. A napernyők kölcsönzése 16%-kal drágult, a fagylalt most 22%-kal kerül többe a tavalyinál.
Horvátország
Horvátország az euró januári bevezetésével már korábban felpörgette az árakat.
A Horvát Családi Szálláshelyekért Egyesület 2021-hez viszonyítva mintegy 30%-os növekedést regisztrál a szálláshelyek terén. Még a kempingekben is 15%-kal kell többet kell fizetni idén: átlagosan 70 eurót kérnek két felnőtt és egy gyerek után. Eközben az isztriai tengerparton egy korsó sörért 4,80 eurót kell fizetni, egy gombóc fagylalt pedig akár 2,50 euróba is kerülhet. A horvatorszaginfo.hu június végi információja szerint ilyen árakkal kalkulálhatnak az országba érkező magyarok, ha az üzletekben vásárolják meg a napi betevőt.
Spanyolország
A spanyol tengerpart sem lett olcsóbb idén.
Bárki, aki Mallorcán nyaral, átlagosan 102 eurót költ naponta, szemben a tavalyi 91 euróval – derül ki a Check24 tanulmányából. Az Idegenforgalmi Hivatal adatai szerint egy hét egy négycsillagos szállodában most 3331 euróba kerül, szemben a 12 hónappal ezelőtti 2392-vel, ami 40 százalékos emelésnek felel meg. Aki Mallorcán nyaralna, és kedveli a sört, a Megaparkban egy kis sörért (0,45 liter) a tavalyi 4,90 euró helyett már 5,30 eurót fog fizetni. Az egyik népszerű diszkóban egy nagy sör (1 liter) ára 16,80 euróra emelkedett a tavalyi 15,80 euróhoz képest. De a sör áremelése csak egy példa arra, hogy mire számíthat a látogató az éttermekben a nyaralószigeten.
Görögország
Görögország viszonylag kedvező árakkal várja a turistákat. A legolcsóbb szállásárak 53 euró korül alakulnak, ugyanez egy 3 csillagos szállodában 300 euró egy főnek egy éjszakára. A napi cikkek mintegy 1,3-szor kerülnek többe, mint Magyarországon. Egy korsó sör átlagosan 3 euró, ha boltban vesszük, míg nagyjából 4 euró, ha étteremben, vagy szórakozóhelyen. A gyros pitában 2-3 eurótól már kapható, de nem ritka, hogy 5-6 eurót is elkérnek érte. A bor már 3 eurótól elérhető. A zöldségek és gyümölcsök kilója rendszerint 1 euró alatt mozog.