Létrehozva: 2023.06.24.

Kötelező lesz otthon is komposztálni - segítünk rá felkészülni!

Ugyan még van idő az uniós szabályozás életbe lépéséig, de nem árt már most felkészülni rá. Ezt érdemes tudni a kötelező komposztálásról.

Az, hogy a papírt, fémet és a műanyagot szelektíven gyűjtjük, már sokak számára megszokott. A biohulladék bárminemű hasznosítása viszont nem az. Annak ellenére, hogy a komposztálás kezd népszerű lenni, sokan még mindig a háztartási hulladék közé dobják az élelmiszerek maradékát. Erre már csak egy darabig van lehetőség, egy uniós rendelet ugyanis kötelezővé teszi majd a komposztálást.

kert, kertészkedés, kávézacc, komposzt, komposztál
Ezt érdemes tudni a kötelező komposztálásról.  Fotó: DGLimages / Shutterstock

Vissza kell szorítani a hulladék mennyiségét

Egy európai uniós törvénycsomag értelmében az európaiaknak 2025-ig fel kell számolniuk, újra kell hasznosítaniuk az általuk termelt hulladék felét, 2030-ig pedig teljesen fel kell számolni az élelmiszer-hulladékot. Ennek részeként jövőre el kell itthon kezdeni az úgynevezett biohulladék szelektív gyűjtését.

2024-ben jön a kötelező komposztálás

Az uniós szabályozás értelmében 2024-től Magyarországon is kötelező lesz a biohulladék elkülönített gyűjtése- írja a Humusz Közösség. Ez azt jelenti, hogy jövőre nem kedv kérdése lesz, akarunk-e komposztálni vagy sem. A cél innentől innentől kezdve az lesz, hogy a biohulladékra ne szemétként tekintsünk, hanem értékes tápanyagforrásként, amit aztán a legjobb, ha a természet körforgásába juttatunk vissza - teszik hozzá.

A biohulladék nem csak szemét

A háztartásokban keletkező lebomló hulladék -pl. tojás-, zöldség-, gyümölcshéj - értékes tápanyagforrást jelenthet a föld és a növények számára. Ehhez csak az kell, hogy szelektíven gyűjtsük, komposztáljuk, és forgassuk vissza a talajba. A házban keletkezett szerves hulladékot többféle módszerrel kezelhetjük, ezek közül a legrosszabb az, ha egyszerűen a kukába dobjuk.

maradék nélkül
Csökkentenünk kell a hulladék mértékét. Fotó: nito

Sokféleképpen lehet otthon komposztálni

Ideális lehetőséget kínálnak erre a Budapesten és más nagyvárosokban található közösségi kültéri komposztpontok. A beltéri gyűjtés is egyre divatosabb: vannak, akik a gilisztakomposztálásra esküsznek, mások az előkomposztálóra, amiben oxigénmentes környezetben, hozzáadott baktériumkultúrák segítségével bomlik le a szerves hulladék. De van, aki agyagból készült edényben, oxigéndús környezetben, baktériumok segítségével bontja le a keletkezett biohulladékot. Mindegy, hogy melyik megoldás mellett döntünk, ezekkel mind hozzájárulunk a természet körforgásához.

Panelben persze nem kell majd lakásonként komposztálni: a házi komposztálás törvényi meghatározása nem érinti a kerti szerves hulladékot, a háztartásban keletkező egyéb komposztálható hulladéktípust, továbbá nem szól a beltéri komposztálási lehetőségekről. A közösségi komposztálás alatt jogilag jelenleg pusztán a társasházi gyűjtés értendő.

Mi változhat még a jövőben?

  • 2025-re a települési hulladéknak legalább az 55%-át újra kell hasznosítani, vagyis legalább ilyen arányban kell majd szelektíven gyűjteni a kommunális hulladékot. Ennek az aránynak 2030-ra 60%-ra, 2035-re pedig 65%-ra kell nőnie.
  • A csomagolóanyagoknál 2030-ra 70%-os újrahasznosítási arányt kell elérni.
  • A papír, fém, műanyag és üveg mellett 2024-től a biológiailag lebomló hulladékokat is külön kell majd gyűjteni- avagy otthon megoldani a komposztálását- 2025-től pedig a háztartási textilhulladékokat is külön kell majd kezelni.
  • 2025-re 30% -kal kell csökkenteni az élelmiszer-hulladékok mennyiségét, 2030-ig pedig a mostani felére.
  • 2035-re már csak a termelt hulladék maximum 10%-a kerülhet a szemétlerakókba.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek