kulcsár edina
A MÁV-START tisztázza az eddig felmerült, leggyakoribb kérdéseket a május végétől kapható bérlettípusokról. Ezek a legfontosabb tudnivalók a vármegye- és országbérletekről.
Május elsejével vezeti be Magyarország kormánya az új vármegye- és országbérleteket, amikkel egyszerűen és megfizethető áron lehet utazni a MÁV-START, a Volánbusz, a MÁV-HÉV vagy a GYSEV helyközi járatain. Ezt érdemes tudni az új utazási jogosultságokról.
A harmincnapos, teljesárú vármegyebérlet havonta 9450 forintba kerül majd, míg az országos bérlet ennek pontosan a duplájába, vagyis 18.900 forintba. A tanulók ezúttal is élhetnek a megszokott 90%-os kedvezményükkel, ám a két új bérlettípusnak köszönhetően azt már nemcsak az állandó lakóhelyük és az oktatási intézményük közötti utazáshoz vehetik igénybe, hanem korlátozás nélkül az adott vármegyében vagy akár az egész országban. Az ő esetükben a bérletek ára így 945 forint, illetve 1890 forint lesz.
Elővételben várhatóan már április utolsó hetétől elérhetők lesznek, a MÁV appon keresztül. Ezen kívül májustól megvásárolhatók lesznek a bérleteket a MÁV-START pénztáraiban, automatáinál, a Volánbusz pénztárainál, a Volánbuszok fedélzetén, illetve a GYSEV pénztárainál.
A MÁV-START közlése szerint mindenkinek érdemes lesz megváltania, aki havonta ma 9450, illetve 18500 forintnál többet költ vasúti vagy buszos közlekedési jegyre, bérletre vagy üzemanyagra. Az ország- és vármegyebérletek révén több ezer, de akár több tízezer forinttal csökkenhet a családok havi közlekedési ráfordítása, amennyiben a szülők és a gyerekek is rendszeresen ingáznak a munkahelyük, illetve az iskolájuk és az otthonuk között. Akik pedig eddig autóval közlekedtek, azoknak érdemes fontolóra venniük, hogy tömegközlekedésre váltsanak, hiszen sokat spórolhatnak.
A vármegye- és az országbérlet növeli és egyetlen esetben sem szűkíti az utasoknak kínált bérletválasztékot: minden jelenlegi jegy- és bérlettípus május elsejét követően is megmarad, így mindenki a számára legkedvezőbb megoldást választhatja.
A MÁV-START tájékoztatása szerint a megszokott kedvezmények az új bérlettípusok esetében is igénybe vehetők, azaz a kedvezményes viszonylati bérletek vásárlására jogosult utazók az ország- és a vármegyebérleteket is kedvezményesen vásárolhatják meg.
Az utasoknak mindig arra a területre érvényes bérlettel kell rendelkezniük, amely vármegyében a kiindulási- és a célállomásuk van. Ugyanakkor egy vármegyére szóló bérlet is elég lesz, ha a busz vagy vonat ugyan két megyét is érint, de a célállomás ugyanabban a vármegyében van, mint az indulóállomás és az utas nem száll le a járműről a másik vármegyében.
A helyjegyköteles (feláras) vonatok nem vehetők igénybe ilyen bérlettel, továbbá első osztályú kocsiban vagy prémium szakaszban sem lehet majd utazni – még a felár vagy a kocsiosztály-különbözet kifizetése mellett sem. Ezenkívül az újfajta bérletek nem lesznek érvényesek a településhatárokon belül közlekedő helyi járatokon sem.
A feláras és nem feláras kocsikat egyaránt továbbító vonatok (például a Napfény, Békés, Bakony, Göcsej és a kaposvári InterCityk) nem feláras kocsijaiban a vármegye- vagy országbérletekkel is lehet majd utazni.
A helyközi (távolsági) buszokra és a MÁV-START járataira a városhatáron belül is felszállhatnak a két új bérlettípus tulajdonosai anélkül, hogy külön jegyet vagy bérletet kellene váltaniuk. Budapesten viszont a MÁV-HÉV járatain és az agglomerációs kék buszokon csak a főváros közigazgatási határán kívül fogadják el a Pest vármegye bérletet és az országbérletet, a városhatáron belül már szükség lesz a BKK jegyekre vagy Budapest-bérletekre is.