kulcsár edina
A néhány évvel ezelőtt megkezdett fejlesztésének köszönhetően a BKK egy újfajta módszerrel vizsgálja a jegyek és a bérletek érvényessége mellett már azok valódiságát is.
A 2022-es évben fejlesztette és egyszerűsítette a jegyellenőrzés folyamatát a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), aminek köszönhetően megszokottá vált, hogy a tömegközlekedési eszközökön és a metró aluljárókban lévő ellenőrök többsége rendelkezik azzal az elektromos készülékkel, mely a jegyeken és a bérleteken található kód leolvasásával ellenőrzi a jegy vagy a bérlet érvényességét. Az eszköz azonban nemcsak emiatt került bevezetésre.
A BKK a digitalizációs folyamat részeként vezette be a jegyellenőri készülékekre fejlesztett applikációt, amelynek segítségével hatékonyabbá vált a jegyek és a bérletek eredetiségének és érvényességének az ellenőrzése – tudta meg a Társaságtól a Metropol.
Az alkalmazás tesztelése egyébként még 2017 végén, 40 jegyellenőr bevonásával kezdődött. Mára már a BKK jegyellenőrök többsége rendelkezik olyan készülékkel, amely a jegyek és bérletek érvényességét elektronikusan ellenőrzi. A rendszer emellett arra is alkalmas, hogy pótdíjazás esetén rögzítse és 2022 óta zárt rendszerben, egy applikáció segítségével továbbítsa az utas adatait a BKK követeléskezelő rendszerébe.
Így minden érintett fél számára jelentősen egyszerűbbé vált a pótdíjazás folyamata, ahogy a fizetésé is, ugyanis a jegyellenőröknél lehetőség van a pótdíjat bankkártyával kiegyenlíteni.
– hívta fel a figyelmet a BKK, majd hozzátették:
Az elektronikus ellenőrzés egyik előnye, hogy utaskoordinátoraink a metróbejáratoknál a megszokotthoz képest hatékonyabban, gyorsabban észreveszik, ha egy utas jegye vagy bérlete érvénytelen, és felhívhatják a figyelmét erre. A hamisgyanús jegyet vagy bérletet munkatársaink bevonják további vizsgálatra (a vizsgálat idejére Ügyfélszolgálatunk az eredetivel megegyező jegyet vagy bérletet állít ki az ügyfélnek), erről átadás-átvételi elismervényt adnak.
Fontos kiemelni, hogy nemcsak a jegy vagy bérlet érvényességét, hanem annak valódiságát is vizsgálja a készülék, hiszen korábban hallhattunk olyanról, hogy egyesek például otthon legyártott jegyekkel vagy bérletekkel próbálkoztak.
A BKK, a Metropol kérdésére hozzátette, hogy „a jegy- és bérlethamisítások visszaszorítása érdekében szükséges elektronikus eszközzel is ellenőrizni. Az értékcikkek elő- és hátoldali kódjának beolvasásával megállapítható, hogy azok valódiak-e. Bérletek esetén ez a folyamat az ellenőrzési eljárást is meggyorsítja, hiszen a készülékekre telepített applikáció a kód beolvasását követően azonnal visszajelzi a díjtermék típusát és érvényességét is”.
Annak ellenére, hogy a bankjegyekkel ellentétben, a jegyekre és a bérletekre nincs ráírva, hogy hamisításukat a törvény bünteti, a társaság minden egyes esetben eljárást indít az elkövető ellen, melynek komoly jogi következményei is lehetnek, hiszen a társaságot károsítja meg vele az elkövető.
A Metropol kérdésére a BKK kifejtette:
A hamis bérleteket előállító személyek milliós károkat okoznak Társaságunknak, az elektronikus ellenőrzések segítségével azonban gyorsabban felgöngyölíthetők ezek a bűncselekmények, amelyek mindig rendőrségi feljelentéssel zárulnak. Tehát a hamisítóknak már kevésbé éri meg előállítaniuk lopott hőpapírra fiktív díjtermékeket.
A BKK és a BRFK együttműködésének köszönhetően 2022-ben letartóztatták azt a budapesti férfit, aki lakásában „hamisbérlet-gyárat” működtetett. A férfi a BKK automatáiból lopott biztonsági papírra nyomtatta a hamis bérleteket megrendelői számára.
A BKK szándéka az, hogy ügyfelei számára egyértelmű legyen: a bliccelés helyett megéri inkább bérletet vásárolni – írták.
A készülék emellett azt is segíti, hogy emelkedjen az ellenőrzések száma.
A szúrópróbaszerű ellenőrzések megmaradnak, ugyanakkor munkatársainkat jelenleg is a minél nagyobb számú elektronikus ellenőrzés elvégzésére ösztönözzük.