"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.12.18.

Így válassz biztonságos karácsonyi világító dekorációt

Nem csak a megemelkedett rezsiköltségek miatt fontos, hogy jó minőségű fényfüzért vegyünk, élet- és vagyonvédelmi okai is vannak.

A rossz minőségű vilígító dekorációk áramütést, tüzet és égési sérülést is okozhatnak. Amelyik fényfüzér nem felel meg az előírásoknak, vagy nem aszerint használjuk őket, az potenciális veszélyforrásnak számít.

karácsony, égő,izző,dekoráció
Fotó: STILLFX / Shutterstock

Sokat vizsgálja a világító dekorációkat a Fogyasztóvédelem

Gyakorlatilag évente végez laborvizsgálatokat az aktuálisan illetékes fogyasztóvédelmi hatóság. A tesztek során pedig gyakran találnak balesetveszélyes világító dekorációkat, amik áramütést okozhatnak vagy kigyulladhatnak és lakástüzet okozhatnak. Annak érdekében, hogy ezek a veszélyek elkerülhetőek legyenek, a következőkre figyeljünk.

Erre figyeljünk!

A világító dekorációs elemeket lehetőleg valamilyen szaküzletben érdemes megvenni, az árusokat és a piacokat érdemes kerülni. Mielőtt kifizetünk valamit, ellenőrizzük, hogy a terméken van-e olyan címke, amin fel van tüntetve a gyártó neve, a termék azonosító jele vagy száma és legalább az alábbi fontos műszaki adatok: frekvencia, feszültség, teljesítmény. Az is fontos, hogy tartozzon a termékhez egy magyar nyelvű használati útmutató is. Ha egy üzletben, személyesen vásárolunk, alaposan vegyük szemügyre az adott terméket és ellenőrizzük le, hogy minden alkatrészén - a csatlakozódugón, vezetékeken, villogtató egységen - van-e valamilyen jelölés, mert ez kötelező. Ilyen jelölés lehet például a típusjel, modellszám vagy a műszaki adatok. Ha az alkatrészeken nincsenek jelölések, akkor inkább ne vegyük meg a díszt.

Ebből kiderül, hogy jó vagy rossz-e a minőség

A vezetékek vastagságát is érdemes megvizsgálni, ha cérnavékony a vezeték, inkább ne vegyük meg. Hasonló a helyzet a hálózati csatlakozódugók esetében is. A nagyon kicsi csatlakozódugók áramütés-veszélyes helyzetet idézhetnek elő, ezért az ilyet meg sem szabad venni. Aki az interneten vásárol valamilyen világítós dekorelemet, és csak a kiszállítás után derül ki, hogy a fenti kritériumoknak nem felel meg, annak érdemes elállnia a vásárlástól és visszakérni a pénzét.

égő, kültér,karásony,dekoráció,füzér
Fotó: Ryzhkov Oleksandr / Shutterstock

Erre kell figyelni, ha villogós dekort veszünk

A villogó fényű termékek legnagyobb veszélyforrása maga a villogtató egység. Ezzel kapcsolatban három dologra érdemes odafigyelni:

  • két oldalról megnyomva ne essen szét;
  • a be- és kimenő vezetékeket ne lehessen betolni vagy kihúzni a villogtató egységből;
  • az egység ki- és bevezető nyílásai ne legyenek éles szélűek.

Erre figyeljünk beltéri világító dekoráció vásárlásakor

Ha végül mégsem szaküzletben, hanem valamilyen karácsonyi vásáron veszünk világító díszt, akkor csak olyat vigyünk haza, amin van CE jelölés. Az ilyen jelzés nélküli termék ugyanis szinte biztos, hogy nem működik megfelelően.

Erre figyeljünk kültéri világító dekoráció vásárlásakor

Csak olyan füzér helyezhető el kültéren, amelynek címkéjén megtalálható az IP44-es jelölés (az IP utáni számok lehetnek nagyobbak is, egészen 67-ig). Ha a címkén csupán egy üres ház szimbólum látszik, akkor ez azt jelenti, hogy csak belső térben szabad használni! A kültérre szánt díszvilágítás szigetelése csak gumiból készülhet, PVC szigetelésű vezetékekkel készült füzéreket ne tegyünk kintre. Gumiszigetelésű vezetékek például a H03RN-F, H05RN-F, H07RN-F jelölésű vezetékek. Ha a termékhez mellékeltek tömítéseket, akkor azt a használati útmutató szerinti tegyük is a megfelelő helyre.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek