kulcsár edina
Ma már a cukorbetegség nagyobb kockázatot jelent az emberek egészségére nézve, mint a dohányzás. A Diabetes Világnapja alkalmából összegyűjtöttük, milyen jelekre figyelj oda nagyon.
1991 óta november 14-e a Diabetes Világnapja, amit a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdett el megszervezni. Azért ezen a napon, mert november 14-én született Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata vezettek az inzulin 1922-es felfedezéséhez.
Létezik egyes, kettes, hármas és négyes típusú cukorbetegség is. Az 1-es típusú fiatal korban alakul ki, a kettes inkább idősebb korban. A hármas típusú cukorbetegség általában a hasnyálmirigyszövetek pusztulásának következtében alakul ki és azokat sorolják ide, akik sem az egyes, sem a kettes típusba nem sorolhatók be egyértelműen- olvasható a Magyar Diabetes Társaság honlapján. A négyes típusú cukorbetegség pedig a terhesség alatt alakulhat ki. A legtöbben az 1-es és a 2-es típusban szenvednek, sajnos sokan úgy, hogy nem is tudnak róla. Pedig ha az 1-es típusú cukorbetegséget nem észlelik időben, az halálhoz is vezethet.
A hármas és négyes típus esetében egyértelműek az okok, az 1-es és 2-es esetében több dolog is állhat a háttérben. 1-es típusú cukorbetegség kialakulhat genetikai hajlam következtében, vírusok által vagy autoimmun betegségként is. A 2-es típusú cukorbetegség a leggyakrabban az elhízás, magas vérnyomás, vagy öröklődés útján alakulhat ki. Ez utóbbi a betegség legelterjedtebb formája: az összes cukorbeteg 90%-a kettes típusú.
Minél előbb észleljük a betegség tüneteit annál könnyebben válhatunk tünetmentessé. Ha ezeket a tüneteket észleljük magunkon vagy másokon, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni: fogyás, sok vizelet, állandó szomjúság vagy végtagzsibbadás, nehezen gyógyuló sebek, viszkető bőr, romló látás.
A diabetes napi 24 órás kezelést igényel. Minden cukorbetegséggel élőnek rendszeres orvosi ellenőrzésre és egészséges életmódra van szüksége. A kezelés legtöbbször diéta, a cukorbeteg étrend tartása (50% szénhidrát, 30% zsír, 20% fehérje), az inzulinkezelés, egyéb gyógyszeres kezelés és a testmozgás.
Kezelés hiányában, vagy nem megfelelő kezelés esetén a cukorbetegség szövődményekhez vezethet. Ide tartozik a vakság vagy látásromlás, a pajzsmirigybetegségek, a magas vérnyomás, a veseelégtelenség, a szívroham, a stroke és az amputáció is, végső esetben pedig a halál.