tóth gabi
Megmutatjuk, mi mindenre érdemes figyelni!
A toalettpapír kötelező termék, s mivel az ukrajnai háború hatására a papír alapanyaga és az előállításhoz szükséges energia ára az egekben, így a gurigákért is egyre többet kérnek a boltokban. Ráadásul ennél a terméknél, szemben mondjuk egy mosószernél, ahol nem a literárat, hanem a mosásonkénti árat célszerű figyelembe venni (nem feltétlenül a gyártó által elől feltüntetett számot, hanem a termék hátulján található táblázat ránk érvényes adatait), rengeteg tényezőre kell figyelni, hogy a lehető legjobb áron vásároljunk.
Nem elég a csomagban található gurigák, illetve rétegek számára odafigyelni, az sem mindegy, hány lapos egy tekercs!
A Boni Perfex 24 gurigás toalettpapír-csomag például kiemelt helyen jelzi: a csomagban 24 tekercs 3 rétegű WC-papír található. Azt viszont nem veri nagydobra, hogy egy tekercs mindössze 78 lapból áll!
Olyannyira titkolja a gyártó a lapok számát, hogy a termékcsomagolásán nem is szerepel ez az adat!
Kizárólag az egyik áruházlánc reklámkatalógusa tesz róla említést!
A csomagolás alapján ugyanez a Boni Perfex 3 rétegű toalettpapír kiszerelésben (24 darabos helyett 10 gurigás) tekercsenként 117 lapot tartalmaz. Ráadásul a 10es csomagoláson, ha nem is elől, de hátul feltüntették a lapok számát!
A gyártók nem egy esetben hagyják, hogy a vevők félrevezessék magukat bizonyos íratlan szabályokkal. Az egyik ilyen a termékeken megjelenő „ÚJ!” felirat, amit a többség úgy értelmez, hogy „JOBB!”. Hiszen miért dobna piacra egy gyártó egy új terméket, ha nem azért, mert az jobb, mint a korábbi?! Például azért, mert megváltoztatta az összetételt, nem egy esetben spórolva az előállítási költségein. Vagy ott a „MEGÚJULT CSOMAGOLÁS”, amitől újnak és ezáltal kívánatosnak tűnhet ugyanaz a termék. Az „ÚJ KISZERELÉS” esetében pedig érdemes utánaszámolni a dolgoknak: nem egyszer rádöbbenhetünk: szépen becsomagolt áremelés történt…
Szintén él az emberek fejében az a tévhit, hogy ha a nagyobb kiszerelést választják, akkor kedvezőbb darabáron jutnak az adott termékhez. Ám ahogy az alábbi ábra mutatja: ez nem feltétlenül van így.
Ugyanannál az áruházláncnál a Zewa Deluxe Camomile Comfort toalettpapír tekercse – kiszereléstől függően – 200, 206, illetve 210 forintba kerül. Az ember azt gondolná, hogy a legnagyobb, 24 gurigás csomagnál a legolcsóbb a darabár, pedig nem: az a legdrágább! A legolcsóbb a 16 tekercses pakk.
Sajnos nem mindig mérvadó, hogy két, három vagy négy rétegű egy toalettpapír. Egyes eseteken ugyanis annyira vékonyak az adott rétegek és/vagy olyan kicsi a lapok mérete, hogy a megszokottnál több papírt vagyunk kénytelenek használni. Ám azt, hogy melyik toalettpapír válik be nekünk, csak kipróbálás után tudjuk eldönteni. Így egy számunkra új termék esetén – próbaként – érdemes kisebb kiszerelést vásárolni, s csak ha bevált, utána venni többet belőle.
Trehányság a webshopokban
Toalettpapír esetében – tisztelet a kivételnek – rengeteg internetes bolt elfelejti feltüntetni, hogy hány lapból áll az általa kínált vécépapír. Márpedig nem mindegy, hogy egy adott termék 200, 180, 160, 150, 120, 116, 100 vagy 78 lapos, pláne, ha többet veszünk belőle és csak a házhoz szállítás után derül ki, az adott kiszerelés nem érte meg az árát!