tóth gabi
Összegyűjtöttük, hogy milyen házi praktikákkal varázsolható újszerűvé a márványból, a gránitból vagy a műkőből készült sírkő.
Sok cég vállalja, hogy széppé varázsolja elhunyt szeretteink sírját, egy bizonyos idő után pedig csak szakember bevonásával érhető el szemmel látható eredmény, de egy rendszeresen karbantartott sírt bárki meg tud tisztítani, méghozzá a következő módszerekkel.
A temetőkben található sírokat általában csiszolt és polírozott kövekből, például márványból, olcsóbb gránitból, vagy valamilyen műkőből készítik. Ezen felületek mindegyike felújítható valamilyen módon, a szennyeződés mértékétől függően. A legkevesebb gond a márvánnyal van, mivel ez a legtömörebb anyag, és persze a legdrágább is. A többi kőzettípus azonban beszívja a nedvességet, így megköti a port és táptalajt biztosít az algának, mohának, penésznek. A sírköveket próbára teszi még az eső magas savtartalma és a magas hőingadozás is, amiktől salétrom boríthatja be őket.
Az egyszerűbb szennyeződések, mint a madárpiszok, por, sár, egy ronggyal, mosogatószeres vízzel, drótkefével, autómosó kefével, körömkefével vagy gyökérkefével lejönnek a sírkőről. Használhatunk a takarításhoz ezeken kívül ecetet, szódabikarbónát vagy mosószert is, de csak egyesével. Az olyan szennyeződésekhez, amik így nem jönnek le, használhatunk különböző, speciálisan erre a célra gyártott vegyszereket is. Ezek a szerek vízzel hígítva pár perc alatt kioldják a pólusokból a szennyeződéseket, amit kis sikálás és néhány öblítés után le tudunk törölni a felületről.
Márvány és mészkő sírkövek esetében arra érdemes figyelni, hogy ne használjunk savas bázisú tisztítószert, mivel a sav a sírkövekben lévő kalcitot bomlasztja. Vásároljunk inkább alkoholtartalmú tisztítóanyagot. Gránit sírköveknél bármilyen anyaggal próbálkozhatunk, mivel ennél az anyagnál csak a gyémánt keményebb, így nem árt neki szinte semmi. Műkövek estében használhatunk savtartalmú vegyszert és salétromlemosót is, de csak az észszerűség határain belül. Sósavat például semmiképp ne használjunk a pólusok közé szorult szennyeződés eltávolításához.
Abban az esetben, ha a vegyszeres takarítás sem működik, az anyag megkopott, kifakult, szakszerű csiszolást igényel, forduljunk szakemberhez és kérjünk magas nyomású mosást, homokfúvásos felülettisztítást vagy polírozást.