kulcsár edina
Számtalan oka lehet annak, ha a kellemetlen hasmenéssel kell megküzdenünk. Mitõl alakulhat ki, mit ajánlatos ilyenkor enni, inni, mikor kell orvoshoz fordulni?
Hasmenést okozhat stressz, vírus- vagy baktérium okozta gyomor- vagy bélfertőzés, ritkábban ételmérgezés vagy egyes hashajtók túlzott fogyasztása is. Néhány esetben pedig emésztési és felszívódási zavarok miatt szenvedünk.
Kevésbé köztudott (főleg a fiatalabbak körében), hogy egyes gyógyszereknek is van olyan mellékhatása, ami hasmenést okozhat. Például az antibiotikumoknak vagy a vízhajtóknak. Ludas lehet még ezért a tünetért a szorbittartalmú (vagyis diabetikus) élelmiszer és az alkohol gyakori fogyasztása is!
Egyes külföldi országok a miénktől eltérő higiéniás viszonyai, vagy az utazással járó stressz miatt is sűrűbben látogathatjuk a mellékhelyiséget.
Ha csak egy egyszerű gyomorrontásról van szó, diétával néhány nap alatt tünetmentessé válhatunk! A diéta ugyan ajánlatos, de szomjazni nem szabad, ezért folyamatosan pótoljuk a szervezet folyadék- és elektrolit veszteségét!
A folyadék és elektrolit pótláshoz tökéletes a
A rostos levek viszont kerülendők!
A diétás étrend lehet
Édesség gyanánt jól megmosott, reszelt almát együnk, mivel annak pektintartalma gyulladás csökkentő hatású és segít kiüríteni a szervezetből a toxikus anyagokat is!
Néhány napig kerüljük a túl zsíros, fűszeres ételeket, és ne próbálkozzunk tejjel vagy tejtermékekkel. Tehát a vajas pirítós sem ajánlott!
Miután elmúltak a tünetek, még egy hétig ajánlatos elkerülni az apró magvas gyümölcsöket, a füstölt húsokat, a tejfölt, a tejszínt és az erős rostos főzelékeket.
Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében!
Probiotikumnak nevezzük azokat a baktériumokat, gombákat, melyek szájon keresztül bejutva, élve elérik a vastagbelet, majd ott megtapadva hasznos funkciót töltenek be. Másként fogalmazva olyan élő táplálék-kiegészítők, melyek a bélflóra egyensúlyának pozitív irányú megváltoztatásával a szervezet állapotát javítják.
A prebiotikumok pedig olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amik változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, és ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását.
Ha a makacs hasmenés 2 napnál tovább tart és más tünetek is jelentkeznek, mint például hőemelkedés, láz, gyomorfájdalmak, fejfájás, hidegrázás, mindenképpen keressük fel az orvost!
Gyermekeknél azonban nem szabad napokig várni!
Addig nincs baj, amíg a gyerek éber, szomjas és a vizeletmennyisége normális. Az ő esetükben is, akárcsak a felnőtteknél a legfontosabb a folyadék- és sópótlás. Fontos tudni, hogy náluk a koplaltatás káros, és a hasfogók használata sem tanácsos!
A gyerekeknél a legnagyobb veszély a kiszáradás. Amennyiben a gyerek a hasmenés alatt aluszékony, alig van vizelete, a szeme beesett, és nem tudjuk a folyadékot pótolni, azonnal forduljunk orvoshoz!
Amennyiben külföldön vagyunk, és tudjuk, hogy a csapvíz nem iható, tartsuk be az alapvető higiéniás szabályokat és