tóth gabi
Ez lehet a valaha talált legrégebbi ilyen típusú lelet.
Régészek egy csoportja 200 éves palackpostára bukkant egy ókori római város feltárása közben az észak-franciaországi Dieppe város közelében - jelentette a helyi sajtó. Az első vizsgálatok szerint az üvegcsébe rejtett üzenetet egy 19. században élt régész hagyta hátra az utókornak, aki annak idején szintén az antik település feltárásán dolgozott.
A Midi Libre című francia hírportál beszámolója szerint a régészek a Normadia északi részén található, Cité de Limes (más néven: Cámp de Cesar) ősi város eddig fel nem tárt romjainál végeztek ásatásokat, amikor megtalálták a levélpostát egy agyagedénybe rejtve. Egyes felételezések szerint a rómainak tartott települést sokkal korábban, a kelták idejében létesítették, sőt, valaki úgy véli, protohisztorikus eredetű.
Az üvegcsében talált üzenet egy P. J. Féret nevű régész írta, aki 1825 januárjában végzett ásatásokat ugyanezen a lelőhelyen. A rövid levélben mindössze az állt, hogy "Féret több tudományos társaságnak is a tagja, és folytatja kutatásait ezen a hatalmas területen".
Önkormányzati feljegyzések megerősítették, hogy Féret tényleg egy régész volt a 19. század első felében, aki elsők között végzett ásatásokat az ókori város romjainál. Sőt, a településről készült első térképeket is neki köszönheti az utókor.
- fogalmazott a helyi sajtónak Guillaume Blondel, a város feltárásán dolgozó egyik régész, aki társaival talált rá a levélpostára.
A lelet kapcsán külön kiemelte a helyi sajtó, hogyha Féret 200 éves palackpostáját hitelesíti egy független régészcsoport, akkor ez lesz a valaha talált legrégebbi ilyen lelet.
Az eddig megtalált legrégebbi palackposta 131 éves és 223 napos volt, amikor ausztrál régészek 2018. január 21-én felfedezték azt Wedge-szigetnél. A Guinness Rekordok könyve szerint a levelet egy német hajóskapitány hagyta hátra egy gines üvegben 1886. június 12-én, az üzenet pedig a hajója koordinátáit és adatait, köztük az indulási és érkezési időpontját tartalmazta.