tóth gabi
A svájci békekonferenciával nem került közelebb a világ a békéhez. A biztonságpolitikai szakember szerint az oroszok nélkül nem lehet békét kötni.
Kétnapos békekonferenciát tartottak a hétvégén Svájcban, ahova érdekes módon az egyik háborúzó felet meg sem hívták. Az ukrán provokációt követően Kína is lemondta a részvételt, de a jelenlévők közül is több olyan ország volt, amely végül nem értett egyet a zárónyilatkozattal, így alá sem írta azt.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a konferencia lezárultával úgy fogalmazott a Magyar Nemzetnek: "Svájc közvetítőszerepéről annyit látni kell, hogy annak kezdete előtt legalább 15 ország mondta le a részvételt, és maga a svájci államfő is úgy fogalmazott, hogy a találkozónak Oroszország nélkül nincs értelme. Olaf Scholz német kancellár a tanácskozás első napján szintén azt hangsúlyozta, hogy Oroszországnak muszáj részt vennie a békefolyamatban."
Ez tehát egy olyan békecsúcs volt, ahol a Biztonsági Tanács öt állandó tagja közül kettő, Kína és Oroszország, valamint személyesen az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden korábbi közeli programjai ellenére sem vett részt. Itt tartunk most: a háború megy tovább, az orosz, az ukrán és a nyugati elképzelések a lehetséges békéről köszönőviszonyban sincsenek egymással
– mutatott rá a szakértő, aki a HírTV-ben is arról beszélt, hogy a világ a katasztrófa szélére sodródott. Ezen kijelentését egy friss kutatással támasztotta alá: ma a világon körülbelül 10 ezer atomtöltet van, ebből 2200 állandó riadókészültségben van. Ez azt is jelenti egyben, hogy a világ vezetői minden eshetőségre felkészülnek.
Peking egy valódi ukrajnai békekonferencia összehívását sürgeti, amelyet Moszkva és Kijev egyaránt elismer
– jelentette ki Vang Ji kínai külügyminiszter. A kínai diplomácia vezetőjével folytatott kétoldalú megbeszélésen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter köszönetét fejezte ki Pekingnek azért a döntéséért, hogy nem küldött képviselőt a Svájcban hétvégén megrendezett, Ukrajnáról szóló konferenciára. Vang Ji közölte, hogy Kína kész együttműködni Oroszországgal.
A svájci békekonferencián külügyminiszteri szinten képviseltette magát Magyarország. Szijjártó Péter felszólalásában elmondta:
Magyarország gyakorlatilag az utolsó európai ország, amely nem szakította meg a kommunikációt Oroszországgal. Nyitva tartja a kommunikációs csatornákat, tárgyalhat Oroszországgal. Készen állunk, rendelkezésre állunk, és ha bármilyen üzenetük van e tekintetben, azt szívesen kézbesítjük Moszkvának vagy Szentpétervárnak, vagy ahova csak szeretnék...
Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője vasárnap azt közölte, hogy Vlagyimir Putyin készen áll tárgyalásokat folytatni a békéről Ukrajnával, ám ehhez bizonyos garanciákra lesz szükség a tárgyalások hitelességének biztosítása érdekében. Putyin közölte: kész tárgyalni a békéről, de garanciákat akar. "Olyan garanciákra van szükségünk, amelyek biztosítják, hogy a tárgyalások nem csupán időhúzásra szolgálnak" – fogalmazott Peszkov, amikor újságírók a Svájcban megrendezett békecsúccsal kapcsolatos orosz álláspontról kérdezték.