kulcsár edina
Egyre jobban terjed Európában a háborús pszichózis. Június 9-e után változásra van szükség Brüsszelben, ha azt akarjuk, hogy a kontinens ne sodródjon bele a háborúba.
Egyre több európai országban vetődik fel az a gondolat, hogy visszaállítsák a kötelező sorkatonaságot. Ebben élen jár Németország, ahol a Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetség pártkongresszusán megszavazták, hogy ismét napirendre tűzzék a kötelező katonai szolgálatot, és ígéretet tettek arra, hogy újra bevezetik azt, amint újra hatalomra kerülnek Berlinben.
Nem sokkal korábban pedig a szintén német származású Manfred Weber, a Európai Néppárt (EPP) elnöke felvetette az uniós szintű sorkatonaság bevezetésének ötletét, valamint Brüsszel saját nukleáris elrettentő képességgel való felszerelését
A V4NA nemzetközi hírügynökség szerint a tervben az szerepel, hogy 18 éves kortól válna kötelezővé a katonai szolgálat, ugyanakkor az még nem világos, hogy csak a férfiak számára, vagy a nőket is köteleznék valamiféle kiképzésre. Az azonban biztosnak látszik, hogy a kiképzés azt a célt szolgálja, hogy utána a csapatok azonnal bevethetők legyenek, akár közvetlenül a frontvonalban is.
A közös európai hadseregen és a kötelező sorkatonaságon túl van még egy elképzelés, amely az elmúlt hónapokban komoly vitát gerjesztett az uniós tagállamok között. A német kormány ugyanis pár hete felvetette a kérdést, hogy vajon Európa képes lenne-e magát megvédeni az Egyesült Államok segítsége nélkül is. A válasz inkább a nem felé hajlott, ezért Olaf Scholz német kancellár arra jutott, hogy Európának szüksége lehet egy közös atomfegyverre.
"Elrettentésképpen az EU-nak saját nukleáris fegyverek vásárlására lehet szüksége az európai hadsereg felé vezető úton"
- hangzott el az érvelés a német oldalról, amitől nem áll messze a franci államfő elképzelése sem. Emmanuel Macron francia elnök a Sorbonne Egyetemen elmondott minapi beszédében kifejtette: nem szabad megengedni, hogy Oroszország megnyerje az ukrajnai háborút. Ennek kapcsán arról is beszélt, hogy Európának szüksége van az orosz atomfenyegetés elleni saját nukleáris védelemre. Ebben pedig központi szerepe lehet Franciaországnak.
Az EU-ban, az európai kontinensen jelenleg Franciaországnak vannak egyedül atombombái, ezen kívül pedig az EU-ból kilépett Nagy-Britanniának vannak még nukleáris fegyverei. Ugyanakkor a francia és brit atombomba-arzenál nem mérhető az oroszhoz – csak az amerikaiaknak van velük összemérhető arzenáljuk
- érvelt Macron. Korábban egyébként Svédország és Lengyelország is jelezte, hogy szükség esetén hajlandók az országaik területére atomfegyvert telepíteni.
Az Európában terjedő egyre súlyosabb háborús pszichózisról készült videónkat itt tudod megnézni: