tóth gabi
Eddig 31 Abramsot kapott Ukrajna, 3100-ra lenne szüksége egy hatékony ellentámadáshoz.
Markus Reisner, az osztrák hadsereg ezredese a svájci 20 Minutes portálnak adott interjúban konkrét példákon keresztül mutatja be, mennyire bizonytalan a háborús helyzet Kijev számára, és milyen előnyei vannak Moszkvának. Az is kiderül, hatékonyak-e valójában a nyugati fegyverek Ukrajnában.
Az osztrák ezredes szerint USA eddig 31 Abrams fő harckocsit szállított Ukrajnának, de az orosz támadás lendületének megtöréséhez 310 darabra lenne szükség. Nem szabad elfelejteni, teszi hozzá Reisner, hogy az oroszoknál körülbelül 3000 harckocsi és 7000 gyalogsági harcjármű van szolgálatban. Ezeket mind le kell küzdeni. De ahhoz, hogy Ukrajna valóban támadásba lendüljön a sikeres áttörés reményével, több mint 3100 Abramsra lenne szükség. Kérdés, honnan, és főleg ilyen mennyiségben?
Az oroszok elektronikus zavaró rendszerei megkérdőjelezik az olyan nyugati, GPS-vezérelt precíziós fegyverrendszer hatékonyságát, mint a HIMARS. Hasonló a helyzet az Excalibur tüzérségi lövedékekkel is. "Kezdetben csaknem 70 százalékos sikerarányt láttunk, most 6 százalékot. Az oroszok teljes mértékben ki tudják fejleszteni zavaró rendszereiket, Ukrajna is sokféle zavaró rendszerrel dolgozik, de nincs elég eszköze ahhoz, hogy 1200 kilométer hosszú frontot kezelni tudja" - mondja az osztrák ezredes.
Háborús gazdaság: Oroszországnak működő katonai ipari komplexuma van. A GDP 7,5 százalékát már a védelmi iparba fektetik be. A NATO-országok most a két százalékot célozzák meg. Reisner értékelése szerint a szankciók nem hatékonyak, sok ország szívesen átveszi az orosz olajat, és ezzel pénzt tesznek az orosz államkasszába. Az elektronikai alkatrészek szállítása sem szűnt meg. Sok múlik mindkét oldalon különböző tényezőkön, de mindenekelőtt az erőforrás-tényezőn. Ukrajna hátránya, hogy nyugati fegyverszállítmányokra szorul, a saját fegyveripara csak korlátozottan tud termelni. Szakértők azt feltételezik, hogy Oroszország legalább két-három évig folytatni tudja a háborút még magas veszteségarányok mellett is. A kérdés az, hogy Ukrajna képes-e erre.
Stratégiai szempontból az oroszok célja az általuk részben már elfoglalt négy ukrán megye teljes birtokbavétele. Reisner szerint Odessza bevétele optimális lenne számukra: ez lehetővé tenné szárazföldi kapcsolat kialakítását a Dnyeszteren túli orosz irányítású területkel, és Ukrajnát „tengerparti országból”, tengeri kapcsolat nélküli országgá tenné. Persze ez csak akkor lehetséges, ha az ukrán front összeomlik. Ma azt látjuk, hogy Ukrajnára nagy nyomás nehezedik, de ilyen áttörés jelei még nem látszanak - mondja Reisner.