kulcsár edina
A liberális színekben politizáló német oktatási miniszter szerint a tanulókat fel kell készíteni egy esetleges háború következményeire.
Heves vita alakult ki Németországban Bettina Stark-Watzinger, a liberális Német Szabaddemokrata Párt (FDP) oktatási miniszterének szavai nyomán. A baloldali politikus úgy látja, hogy fontos lenne „polgári védelmi gyakorlatokat” tartani az iskolákban.
A miniszter továbbá azt is felvetette, hogy az iskoláknak és a hadseregnek kapcsolatokat kellene építeniük egymással, és „nem érti”, ez a felvetés miért ütközik akkora ellenállásba az országban. Stark-Watzinger úgy látja, hogy erősíteni kellene az oktatási intézmények és a fegyveres testületek közötti kapcsolatot is, és azt se bánná, ha katonai vezetők korlátozás nélkül látogathatnának iskolákat, hogy megismertessék a diákokkal a Bundeswehr munkáját. Arra utalva mondta ezt, hogy a Bundeswehr fiatal tisztjei jelen szabályok szerint csak tanárok vagy iskolaigazgatók meghívására látogathatnak németországi iskolákat.
A jobboldali Kereszténydemokrata Unió képviselői szerint az biztosan nem segít, ha félelmet keltünk a lakosság, különösen a fiatalok körében. A miniszter a szavaival pedig éppen ezt éri el.
Brüsszelben, Párizsban, Berlinben Helsinkiben és Varsóban is arról megy a politikai párbeszéd, hogy miként lehetne az orosz-ukrán háborúban az ukránokat további harcra ösztönözni, ami a háború kiterjedéséhez vezethet. Ahelyett, hogy a béke lebegne a vezető politikusok szeme előtt, mindenki azt szajkózza, hogy még több pénzt, fegyvert és egyesek szerint már katonákat is Ukrajnába kell küldeni.
Emmanuel Macron francia elnök február 26-án, egy Párizsban tartott informális csúcstalálkozón szólt először arról, hogy a jövőben nem zárható ki nyugati csapatok Ukrajnába küldése, hogy Oroszország ne nyerhesse meg az ukrajnai háborút. Ezután egy sor ország, az USA, Németország és a NATO-főtitkára is jelezte, nem áll szándékukba katonák küldése Ukrajnába. Orbán Viktor pedig március 15-i ünnepi beszédében is világossá tette:
Mi itt, Budapesten ismerjük a háborút. Halottak százezrei, hadirokkantak, özvegyek árvák, lerombolt hidak, bombatölcsérek, földönfutóvá tett emberek tízezrei; egy emberöltő és egy nemzedék élete ment rá az utolsó háborúra.
Kijelentette: Magyarország csak a békével járhat jól, nem kérünk a háborúból.
Macron azóta a saját álláspontja mellé állította a cseh elnököt, a lengyel miniszterelnököt, és már Finnország, de a balti államok sem zárják ki a belépést a háborúba.