kulcsár edina
A Bundestag egyértelmű véleményt nyilvánított.
A német parlament alsóháza elsöprő, közel háromnegyedes többséggel elutasította, hogy Berlin nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon át Ukrajnának. A Bundestagban jelenlévő 666 képviselő közül mindösszesen 178-an támogatták a kereszténydemokrata CDU által benyújtott javaslatot, 485 törvényhozó pedig elutasította azt - jelentette a helyi sajtó.
Annak ellenére, hogy Németország legfőbb népképviseleti szerve határozottan elutasította a Taurus rakéták szállítását, a végső döntés így is Olaf Scholz kancellár kezében van, hiszen ő a Szövetségi Biztonsági Tanács elnöke. A kormányfőtől korábban többször kérték egyes képviselők a hozzájárulást, ám a kancellár eddig mindig nemet mondott.
Szakértők szerint a parlamenti szavazás eredménye jól mutatja: a törvényhozók egyetértenek abban, hogy a Taurusok átadása komoly biztonsági kockázattal járna, és csak egy hangos kisebbség követeli Kijev rakétákkal történő felfegyverzését.
Robert Habeck alkancellár a szavazás előtt kifejtette, hogy amikor az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokról van szó, mindig fontos figyelembe venni, hogy "Németország közvetlenül ne váljon a háború részesévé".
A Bundestag védelmi bizottságának elnöke, Marie-Agnes Strack-Zimmermann szerint a kereszténydemokraták pártérdekből kötötték a Taurusokról szóló nem kötelező erejű határozati javaslatot a német hadsereg helyzetéről szóló vitához.
A "Taurus" a német légierő egyik legmodernebb rakétája. 5 méter hosszú, 1,3 tonna súlyú, és a gyártó szerint 500 kilométer hatótávolsággal rendelkezik. Még nagy magasságból és nagy távolságból is képes megsemmisíteni a célpontokat, például bunkereket, fegyverraktárakat vagy utánpótlási vonalakat. Mivel a lövedékek alacsonyan, 50 méternél is alacsonyabban repülnek, radarral alig észlelhetők. A rakéta legkülönlegesebb tulajdonsága az úgynevezett számláló gyújtórendszer, amit kifejezetten a parancsnoki központok, az állami vezetők erősen védett bunkerei elleni támadásra találtak ki.
Ukrajna már régóta Taurus rakétákat követel Berlintől, de Olaf Scholz eddig elutasított a fegyver átadását. Szakértők szerint ennek több oka is van. Először is, hogy a német haderőnek (Bundeswehr) mindösszesen 150 darab bevethető Taurusa van, melyeknek darabja 1,5 millió euró.
A másik ok: a német kancellár tart tőle, hogy Moszkvát oktalanul felhergelné a Taurusok szállítása, közelebb hozva egy globális nukleáris összecsapás lehetőségét. Továbbá: a rakéta gyártója, az MBDA homályban hagyja a Taurusok hatótávolságát, csak annyit ír róla, hogy „több mint ötszáz kilométer”. Ez határeset: Ukrajna északkeleti részéről a Taurus elindítható Moszkva irányába, amely így el is érheti a fővárost.
A téma kapcsán fontos elmondani, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország küldött már a Taurushoz hasonló, nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnának.