tóth gabi
Lényegében mindenki szembefordult az Emmanuel Macron vezette kormánypárttal.
Bizalmatlansági indítványt adhat be a kormányt támogató Köztársaságiak pártja, ha az Emmanuel Macron vezette kormánypárt a törvényhozás megkerülésével keresztülveri az illegális migránsok legalizálását lehetővé tevő bevándorlási törvényt – jelentette be a kormányt támogató Köztársaságiak (LR) első embere.
- hangsúlyozta Bruno Retailleau, a jobbközép Köztársaságiak szenátusi frakciójának vezetője a CNews francia hírtelevíziónak nyilatkozva.
A francia kormány bevándorlási törvényjavaslata a „hiányszakmákban” dolgozó, papírokkal nem rendelkező bevándorlók státusának törvényesítését írja elő. Bár mindössze egy hónap van csak hátra addig, hogy a szenátus november 6-án megvizsgálja a javaslatot, a konzekvensen bevándorlópárti Gérald Darmanin belügyminiszter törvényjavaslata még nem talált többségre a testületben.
Bruno Retailleau ellenzéki frakcióvezető arra utalt, hogy a törvény elfogadása esetén a státusukat legalizálni óhajtó migránsoknak mindössze valami papírt kéne szerezni arról, hogy valahol alkalmazzák őket.
A konzervatívok heves ellenállását látva a kormányzat részéről kilátásba helyezték, hogy Emmanuel Macron köztársasági elnök ismét él a számára rendelkezésre álló, 49.3-as, a nyugdíjtörvény kapcsán hírhedtté vált jogszabállyal, amely lehetővé teszi, hogy az államfő a törvényhozás nélkül, gyakorlatilag egy személyben érvényesítsen egy törvényjavaslatot – közli a Le Figaro.
– fenyegetőzött erre Éric Ciotti, az LR elnöke.
A jobboldal ritkán támogatja ezt az instabilitáshoz vezető lépést: amikor Macron a 49.3-as törvénnyel élt a nyugdíjreform ügyében, mindössze 19-en szavaztak a bizalmatlansági indítvány mellett.
Most viszont motiváltabbak lehetnek a konzervatív képviselők: a republikánusok régóta ellenzik a bevándorlási törvény 3. cikkelyét, amely a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban dolgozó, az országban illegálisan tartózkodó, papírokkal nem rendelkező munkavállalók legalizálásáról rendelkezik.
Ciotti, aki szerint ez a javaslat veszélyes az ország kohéziójára nézve, meggyőzte pártját, hogy támogassa a bizalmatlansági indítványt a törvényjavaslat áterőltetése esetén.
Bruno Retailleau fogalmazta meg a konzervatívok egyik fontos ellenvetését: szerinte a kormánynak a már legálisan Franciaországban tartózkodó munkavállalók foglalkoztathatóságára kellene inkább összpontosítania.
– tette fel a kérdést Retailleau, a Köztársaságiak vezető szenátora.
Szintén ellenzi a 49.3-as törvény alkalmazását, a bevándorlási törvény erőszakos keresztülverését a centrista MoDem, a kormányzó Reneszánsz párt szövetségese. Miközben a Le Point által idézett Darmanin azzal érvel az illegális migránsok helyzetének legitimizálása mellett, hogy marokkói idénymunkások nélkül megbénul a francia mezőgazdaság, a liberális francia hetilap cikkéből kiderül: bár Francois Bayrou, a MoDem elnöke nem zárkózik el a javaslat elől, nem támogatja a 49.3-as cikkely segítségével annak elfogadását.
– jegyzi meg a Le Point –, hiszen a vitát politikája népszerűsítésére is felhasználó Bayrou éppúgy lehetséges elnökjelölt, mint a jelenlegi belügyminiszter, az álláspontja védelmezését szintén propagandisztikusan kezelő Darmanin.
Olivier Véran kormányszóvivő mindeközben a BFM TV francia hírtelevízióban még azon is csodálkozott, egyáltalán hogyan lehet valaki ellene a javaslatnak – szerinte ráadásul éppen a Köztársaságiaknak lehet fontos ez a javaslat, hiszen a párt kiemelten foglalkozik a bevándorlással.