kulcsár edina
Az Izraelt ért szombati támadás után sokan kérdezték: mi történt a légvédelemmel?
Szombat hajnalban súlyos rakétatámadás érte Izraelt. Működésbe lépett az Iron Dome, a Vaskupola, Izrael legismertebb mobil légvédelmi rendszere, amely szélsőséges időjárási viszonyok között is hatékony. Most mégsem sikerült minden robbanóeszközt megsemmisítenie, mielőtt azok elérték volna az ország területét.
A fegyverrendszert a Rafael Advanced Defense Systems és az Israel Aerospace Industries fejlesztett ki. Feladata kezdetben az volt, hogy elfogja és megsemmisítse a 4 kilométer és 70 kilométer közötti távolságból kilőtt rövid hatótávolságú rakétákat és tüzérségi lövedékeket, amennyiben azok izraeli lakott területeket érnének el.
Az első egység 2011. március 27-én állt szolgálatba Beersheba közelébe. Április 7-én sikeresen elfogott egy Gázából indított rakétát. 2012. március 10-én a The Jerusalem Post arról számolt be, hogy a rendszer lelőtte a Gázából indított rakéták 90%-át, amelyek lakott területeken landoltak volna. 2012 végén Izrael bejelentette, hogy a Vaskupola elfogási hatótávolságát 70 kilométerről 250 kilométerre növeli. A szárazföldi telepítés mellett 2017-ben arról számoltak be, hogy a rendszer elemeit hajókon is elhelyezik, hogy megvédjék a tengeri gázplatformokat.
Mint a legutóbbi támadás során kiderült, a Vaskupola sem áttörhetetlen rendszer. Az okokat a legtöbb szakértő azzal magyarázza, hogy a Hamász fegyveresei most korszerűbb, pontosabb fegyvereket is bevetettek Izrael ellen. Kis-Benedek József a Mandinernek ezzel kapcsolatban azt mondta: mint minden eszközt, a Vaskupolát is egy bizonyos maximális mennyiség elhárítására tervezték. Hozzátette: a számítógépeknél is van egy olyan fogalom, hogy túlterheléses támadás, amikor több adat érkezik, mint amennyit a gép fel tud dolgozni. Ugyanez történt most a Vaskupolánál is. Az Izraelre kilőtt rakéták száma öt-tízszerese volt annak, mint amit Vaskupola ki tud védeni.