tóth gabi
Izrael és a Gázai övezet között hosszú évek óta tartó feszültség és konfliktus új mélységekbe süllyedt szombaton, amikor a Hamász palesztin terrorszervezet több ezer rakétát lőtt ki Izraelre. A konfliktusról kint élő magyarok osztották meg tapasztalataikat.
Izrael és a Gázai övezet között hosszú évek óta tartó feszültség és konfliktus új mélységekbe süllyedt szombaton, amikor a Hamász palesztin terrorszervezet több ezer rakétát lőtt ki Izraelre. Az akció után kitört a háború. A következő három, hirado.hu-nak tett nyilatkozat részletezi a tragikus eseményeket. A nyilatkozatok:
Az Izraelbe települt magyarok egyik pillanatról a másikra életük egyik legijesztőbb pillanatát élték meg, amikor a rakétatámadások elkezdődtek. Az izraeli városokban és településeken gyakran megszólaló légiriadó szirénák hangját ezúttal becsapódások követték. Az embereknek mindössze néhány másodperce volt arra, hogy az óvóhelyre vagy a biztonságos helyre meneküljenek. A szirénák szóltak, a vaskupola légvédelmi rendszer pedig az égen próbált védelmet nyújtani a rakéták ellen. Most azonban, ahogy túlterhelték az elindított több ezer rakétával, nem sikerült mindet lelőni.
Nyugodt tempóban próbáltam elérni a lehető legbiztonságosabb módon a betonszobánkat, bezárni a reteszt, becsukni az ajtót és megvárni azt a tíz percet, amit ilyenkor kötelezően ki kell várni. Ilyenkor lehet azt is hallani, hogy a vaskupola hogyan robbantja fel a bombát, ilyenkor azt is meg kell várni, hogy halljuk a két bomba ütközését és akkor lehet kijönni, ilyenkor kint lehet tartózkodni a következő szirénáig. Ijesztő a helyzet nagyon!
- nyilatkozott Krisztina.
Van, aki az elraboltak szörnyű sorsa miatt aggódik. Az izraeli-palesztin konfliktus során a Hamász palesztin terrorszervezet izraeli katonákat és civileket ejtett túszul. Ez a helyzet még inkább tovább fokozta a félelmet, hiszen a fegyveresek már több túszt is megöltek. A magyar közösség aggódik az elraboltakért és reménykedik, hogy hamarosan biztonságban lesznek.
Itt Jeruzsálemben mondjuk kevésbé érezzük, délen nagyon sok ember meghalt, sokakat elraboltak
- nyilatkozta Eszter.
Az izraeli-palesztin konfliktus hatására sok kint élő magyarnak a föld alá kellett vonulni, mikor megkezdődött a légiriadó. Ha megszólalnak a szirénák, sokan a biztonságos óvóhelyeken, például pincékben vagy menedékhelyeken keresnek menedéket. Az éjszakák félelemben és bizonytalanságban telnek, miközben az emberek kívülről hallják a rakéták szirénáit és a vaskupola légvédelmi rendszer működését.
Varga Ferenc, aki a Gázai övezet közelében lakik a családjával, arról számolt be, hogy több rakéta is közvetlenül az otthonuk mellett csapódott be. Sok a halott, sok a sérült.
A becsapódásoknál az egész ház megremegett és mozgott, tehát érzékelhető volt, hogy a rakéta károkat okozott.
Ez a három drámai pillanat a magyarok életéből megmutatja, hogy milyen hatással van az izraeli-palesztin konfliktus az ott élők mindennapi életére. Az izraeliek elkezdték az ellentámadást, így a lakosság helyzete némileg normalizálódott, de a szakértők elhúzódó konfliktusra számítanak.