tóth gabi
Szinte teljesen észrevétlenül verik át a vásárlóikat a pénzéhes multik. Figyelmeztetés nélkül csökkentik a kedvenc termékeink kiszerelését, de az áraikon maximum emelnek.
Egyre nagyobb botrány van kibontakozóban a profitot őrült módjára hajtó multik körül. Zsugorfláció! Ez a kifejezés járja be hetek óta a világ- és a hazai sajtót is. Annyit tesz: a gyártók zsugorítják a termékeiket, de a csomagoláson rendszerint nem változtatnak, hogy a vásárlónak ne tűnjön fel a különbség. Jobb esetben az árak is változatlanok maradnak, de sok esetben még emelnek is rajtuk.
A legolvasottabb osztrák hírportál, a Kronen Zeitung például konkrét eseteket is említ: van olyan csoki, amely egy centimétert vesztett a hosszából, de a csomagolás változatlan maradt. Van olyan gyümölcslé, amelybe egyik napról a másikra több vizet és kevesebb gyümölcsöt adott a gyártó. De olyan lazackrémmel is találkoztak, amelynek négy százalékkal csökkent a haltartalma.
Franciaországban is elfajult a vásárlók átverésére tett kísérlet. Ezért a kormány rendeletben írta elő, hogy a gyártóknak jól látható, narancssárga címkével kell jelezniük, ha a termékük kiszerelése változott.
Korábban a Ripost beszámolt róla, hogy a Hamburgi Fogyasztói Tanácsadó Központ (VZHH) és a Stiftung Warentest munkatársai több példát is hoztak a burkolt áremelésre. A Suchard Express kakaópor kiszerelését 500-ról 400 grammra csökkentették, így 25 százalékkal drágult. A több darabos dobozos, úgynevezett multipack Milka és Oreo pálcilás jégkrémek csomagolásába a korábbinál kevesebb termék került, ráadásul az egyes darabok súlya is csökkent. Így az áruk 48, illetve 63 százalékkal emelkedett.
A VZHH szerint a tendencia már 2022-ben elkezdődött: az idei év első feléig pedig csaknem megduplázódott az igazolt esetek száma. Míg korábban főként a klasszikus márkáknál volt észlelhető a jelenség, ma már a diszkont- és biomárkák is gyakrabban érintettek.