kulcsár edina
A TikTokon terjedő új "anti-munka" mozgalmat a Z generációs csajok szervezik, akik azzal dicsekszenek, hogy keveset dolgoznak és jó fizetést kapnak érte. A "lazygirljobs" elnevezést maguk találták ki, amely olyan stresszmentes munka, amiben kevés a kihívás, de jó a fizetés és mindezt akár kényelmesen otthonról is el lehet végezni.
A TikTok felületén milliók látták már azon influenszerek videóit, akik #lazygirljobs hashtaggel megosztják, milyen könnyű az életük a munkahelyen. Néhányan örömmel osztják meg hogy olvasnak, filmet néznek, pörgetik a TikTokot, miközben kényelmesen dolgoznak az asztalnál.
A trend azonban különböző véleményeket váltott ki, vannak akik támogatják, mint egy ellentámadást a túlhajszolás ellen, míg mások azt állítják, hogy a "lusta lány munka" azt a sztereotípiát erősíti, amely károsíthatja a nők és bizonyos szerepek munkahelyi megítélését.
A "lazygirljobs" munkakörben elhelyezkedni kívánt hölgyek gyakran kihasználják a technológia és az online eszközök nyújtotta előnyöket, például távmunkában dolgoznak és rugalmas munkaidőben végeznek feladatokat. Így lehetőségük van saját tempójukban dolgozni, és közben élvezhetik a kényelmet és a személyes szabadságot.
A legfontosabb szempont számukra a munka-magánélet egyensúlya, hogy időt és energiát tudjanak fordítani a szabadidejükre, hobbikra, vagy éppen pihenésre. Az ilyen típusú munkák általában nem igényelnek különleges szakértelmet vagy hosszú munkaidőt, ami lehetővé teszi számukra, hogy a munkahelyen a minimális erőfeszítéssel elégedettek legyenek.
Ezen munkák az ügyfélszolgálati pozíciók, adminisztratív, adatrögzítés jellegű feladatkörök, online tartalomkezelés, és más olyan tevékenységek, amelyek kevésbé igénylik az intenzív koncentrációt vagy kreativitást. Fontos megjegyezni, hogy ezek a munkák valójában változó szintű szakértelmet és erőfeszítést igényelhetnek, de azok, akik "lazygirl job" munkaként hivatkoznak rájuk, úgy látják, hogy ezek az állások lehetővé teszik számukra, hogy a pénzkeresés mellett több időt fordítsanak a személyes érdeklődési körükre és jólétére.
Azért hívjuk lusta munkáknak, mert ez egy ellentámadás a túlhajszolás ellen. A "lusta" kifejezést marketing céllal adtuk a tevékenységünknek, de ez valójában a munka-magánélet egyensúlyáról szól.
- nyilatkozta Gabrielle Judge, a kezdeményezés indítója a Daily Mail-nek.
"Egy íróasztalnál ülök 9-től 4-ig, számlákat iktatok, illetve böngészgetek és filmet nézek mindezek mellett jó órabérben részesülök."
Itt vagyok a lusta lány munkahelyemen, nincs dresscode, lehetnek műkörmeim, annyi szünetet tarthatok, amennyire szükségem van, és akkor megyek el, amikor csak szeretnék.
"Napi 50-100 dollárt (17-35 ezer Ft) kapok azért, hogy valakinek a virtuális barátja legyek, mi ez, ha nem lazygirl-job?"
Phillippa Quigley, aki egészség és wellness tanácsadó, úgy véli, hogy a trend valójában értékes, és új nézőpontot kínál. Elismeri, hogy a név félrevezető. A szakértő szerint ez valójában nem a lustaságról szól, hanem a hagyományos munkavállalási elvárások megkérdőjelezéséről, különösen azok számára, akik menekülnének a túlmunkából és a kiégésből, ami manapság túlságosan gyakori buktató.