kulcsár edina
Sci-fi filmekbe illő javaslatot támogat az éghajlatváltozás megakadályozása érdekében az amerikai kormány.
A Joe Biden vezette amerikai kormány vizsgálni kezdte annak a lehetőségét, hogy a globális felmelegedés lassítása érdekében eltakarják vagy elhomályosítsák a Napot - írja a Politico amerikai napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint a Fehér Ház több lehetőségét is felvázolta annak, miként lehetne blokkolni a Földet érő napfényt, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy ezek közül mindegyik az ökológiai összeomlás veszélyét hordozza magában.
A Nap eltakarása, azaz tudományos nevén a "napsugárzás légköri eltérítése" (solar radiation modification - SRM) viszonylag új keletű fogalom. A témával kapcsolatban először 2018-ben jelent meg tanulmány, mely szerint a globális felmelegedés már nem állítható meg természetes módon, ehhez valamilyen emberi beavatkozásra lesz szükség. A Harvard Egyetem kutató arra jutottak, hogy a legjobb megoldás az úgynevezett sztratoszférikus aeroszolinjekció (stratospheric aerosol injection - SAI) lenne, amivel hosszú idő alatt ugyan, de le lehetne hűteni a bolygót. Többek közt ezt a megoldási javaslatot támogatja a Biden-adminisztráció is.
Nagyon leegyszerűsítve a SAI elméleti síkon úgy működne, hogy a légkörbe aeroszol részecskék fecskendeznek, melyek képesek lennének visszaverni a Nap sugárzásának egy részét, ezzel csökkentve a felmelegedés hatását. Ezt egy vulkánkitöréshez hasonlóan kell elképzelni: az ott a levegőbe kerülő részecskék képesek lehetnek arra (a kitörés mértékétől függően), hogy lokálisan visszaessen a hőmérséklet.
A Fehér Ház pénteken megjelent, 44 oldalas jelentése szerint a másik két SRM-lehetőség az óceánok feletti felhőréteg növelése, illetve a napsugárzást a Földre visszaverő pehelyfelhők számának csökkentése lenne.
- olvasható a Fehér Ház jelentésében, melyben külön kitértek arra is, hogy a napsugárzás módosításának minden formája olyan kockázatokat hordoz magában, amelyek hatással lehetnek az emberi egészségre, a biológiai sokféleségre és a geopolitikára. Ennek az oka, hogy a napfény megváltoztatása megváltoztathatja a globális időjárási mintákat, megzavarhatja az élelmiszerellátási láncokat, és hirtelen felmelegedéshez vezethet, ha ezt a gyakorlatot széles körben alkalmazzák, majd hirtelen leállítják. Egy 2022-ben megjelent tanulmány szerint a napsugárzás légköri eltérítése többek közt jelentős hatással lehet az olyan betegséghordozók terjedésére, mint a maláriaszúnyog.
Fontos elmondani, hogy az Európai Unió döntéshozói a napokban szintén jelezték, hogy hajlandóak nemzetközi megbeszéléseket kezdeni arról, hogy az emberiség módosíthatja-e a napsugárzást, és ha igen, akkor milyen formában.