tóth gabi
Egyre biztatóbb adatok látnak napvilágot.
Ez már az inflációs válság végének kezdete! Erről beszélnek a szakemberek Németországban, miután megjelent a legfrissebb német és euróövezeti inflációs adat. Míg a németeknél februárban 8,7 százalékos volt a drágulás az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest, addig a márciusi infláció 7,4 százalékra csökkent.
Ezek a számok továbbra sem nevezhetők optimálisnak, de egyértelműen azt jelzi, hogy a csúcson már átesett az infláció, és innentől fogva további csökkenés várható. A Szövetségi Statisztikai Hivatal azt is hozzáteszi, hogy továbbra is az élelmiszerárak azok, amik a legjobban felfelé húzzák az inflációs adatokat. 2022 márciusához képest idén márciusban átlagosan 23,8 százalékkal kerültek többe az élelmiszerek.
Sebastian Dullien, a német Makroökonómiai és Konjuktúrakutató Intézet (IMK) tudományos igazgatója azt mondja, hogy a friss statisztika számai azt jelzik, hogy tartós csökkenésnek indult az infláció Németországban, a következő hónapokban további kedvező adatok várhatóak.
A német Bild napilapnak nyilatkozó vezető közgazdászok 6,6 százalékos éves átlagos inflációt várnak a tavalyi 6,9 százalék után. Csak 2024-ben valószínű, hogy észrevehetően 3,0 százalékos csökkenés következik majd be.
Olaszországban márciusban az elemzők által várt 8,2 százalék helyett 7,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak éves szinten, miután februárban 9,1 százalékos emelkedést mértek.
Tavaly május óta a márciusi a legalacsonyabb inflációs ráta Olaszországban. Az olasz statisztikai hivatal adatai szerint az éves árnövekedés mérséklődése nagyrészt a nem szabályozott energiaárak hatásának köszönhető. A nem szabályozott energiaárak éves emelkedése 18,9 százalékra mérséklődött márciusban a februári 40,8 százalék után. A szabályozott energiaárak pedig márciusban 20,4 százalékos csökkenést mutattak, míg februárban 16,4 százalékosat.
Az Eurostat előzetes adatai szerint márciusban 6,9 százalékra csökkent az infláció az euróövezetben a februári 8,5 százalékról, miután októberben még rekordszinten, 10,6 százalékon állt. Az elemzői várakozások átlagában 7,1 százalék szerepelt márciusra. Az euróövezetben 0,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak márciusban februárhoz képest, amikor kisebb, 0,8 százalékos emelkedést jegyeztek fel.