Marics Peti
Félelmetes látványnak írta le a helyi német lakosság, amint mintegy 3500 iszlamista Allahot és a Koránt éltette Hamburg kellős közepén.
A muszlimok által megrendezett tüntetést úgy adták elő a szervezők, mintha a gyűlölet és a gyűlöletbeszéd ellen demonstrálnának. Ennek ellenére ők maguk gerjesztették a gyűlöletet.
A legolvasottabb német napilap, a Bild nagy terjedelemben foglalkozott a hétvégi iszlamista tüntetéssel, ahol a becslések szerint 3500 radikális muszlim hívő gyűlt össze. Eredetileg a Korán-égetés ellen kívántak tiltakozni, ez azonban egy idő után átcsapott az iszlám éltetésébe, és olyan mondatok hangzottak el, mint például:
Ezek a mondatok a Közel-Keleten, és több több afrikai országban sem keltenének különösebb feltűnést, de az, hogy Németország egyik legfontosabb városának kellős közepén 3500 embert ezeket skandálja, az finoman fogalmazva is rémisztő. Ráadásul a résztvevők jelentős része nem csak a Koránt emelte a levegőbe, hanem a mutatóujjukat is az ég felé emelték. Ez jelképezi az "egy Istent", ami elsősorban a dzsihadisták és az Iszlám Állam katonái között népszerű jelkép.
Egy Németországban élő iszlám-szakértő úgy fogalmazott a német lapnak, hogy a demonstrációt szervező iszlamista csoport célja a fiatal muszlimok megszólítása és a szélsőséges ideológia terjesztése. Mina Ahadi hozzátette, hogy nagyon sok iszlamista él Németországban, és szerinte az ehhez hasonló gyülekezések nagyon veszélyesek lehetnek.
A muszlimok társadalmi felfogását jól mutatja, hogy a tüntetésen a nők és a férfiak külön voltak választva, köztük - élő kordonként - dupla sorban álltak a szervezők. Abban a legtöbb megszólaló tartományi politikus egyetértett, hogy a jövőben nem lenne szabad ilyen rendezvényeket engedélyezni, és abban sem volt vita, hogy az ott elhangzottak, valamint a nemek szerinti megkülönböztetés ellentétes a német demokrácia felfogással.