tóth gabi
Egyes számítások szerint az Ukrajnának adott nyugati katonai segélyek 60-70 százaléka valójában soha nem érkezik meg a frontra, hanem azt egyszerűen ellopják, elsikkasztják.
Az Ukrajnába küldött nyugati fegyverek egy része a Száhel-övezetbe tevékenykedő terrorszervezetekhez szivárgott a fekete piacon keresztül, ez pedig hatalmas biztonsági kockázatot jelent a régió számára - jelentette ki Muhammadu Buhari nigériai elnök a Csád-tó-medencei Bizottság (Lake Chad Basin Commission - LCBC) keddi ülésén.
- fogalmazott Afrika legnépesebb országának államfője, aki azt is hozzátette, hogy a fegyverekkel együtt radikális terroristák is érkéznek a térségbe, amely további fenyegetést jelent a regionális béke és biztonság számára.
Az LCBC, amely egy 1964-ben Nigéria, Niger, Csád és Kamerun által létrehozott együttműködési szervezet, keddi ülésének zárónyilatkozata szerint az elmúlt évtizedben a régió soha nem látott mértékű válságokat élt át a dzsihádista csoportok - köztük különösen az ISIS-szel szövetséges Boko Haram és annak szakadár csoportjai, valamint az Iszlám Állam Nyugat-Afrikai Tartománya (ISWAP) nevű terrorszervezet tevékenysége miatt. Sajnálatos módon pedig ezen válságok sorozatának legújabb epizódját az ukrajnai háborús övezetből beszivárgó fegyverek jelentik, melyek megerősítik a régióban tevékenykedő terrorszervezeteket.
Fontos megjegyezni, hogy a NATO-tagállamok által Ukrajnába szállított katonai ellátmányok felhasználását illetően már több nemzetközi szervezet is komoly kritikát fogalmazott meg. Catherine De Bolle, az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) elnöke korábban például arra figyelmeztetett, hogy a fegyverek már rövid távon visszaszivároghatnak Európába, és a kontinensen tevékenykedő bűnözők kezébe kerülhetnek.
A CBS News amerikai hírportál pedig egy nemrég megjelent elemzésében arról számolt be, hogy az Ukrajnába küldött nyugati fegyvereknek csupán a 30-40 százaléka jut el a frontra, a maradék egyszerűen felszívódik, ismeretlen helyre kerül, egyes elemzők szerint elsikkasztják.