Marics Peti
Baljós helyzetjelentést adott az Európai Unión belüli rendőrségi együttműködés legfontosabb intézményének vezetője.
Az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) elnöke arra figyelmeztetett, hogy a most Ukrajnába küldött nyugati fegyverek akár már rövid távon visszaszivároghatnak Európába, és a kontinensen tevékenykedő bűnözők kezébe kerülhetnek.
Catherine De Bolle a Welt am Sonntag című német lap online kiadásának adott interjújában azt mondta, hogy az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok mozgása gyakorlatilag ellenőrizhetetlenné válik, amint átlépik az ukrán határt, és erős a gyanú, hogy egy részüket sosem vetik be a harcokban, hanem eladják őket a feketepiacon. Így az uniós rendfenntartó szervek hamar azzal a helyzettel szembesülhetnek, hogy a legmodernebb lőfegyverek és harcászati felszerelések elárasztják az európai nagyvárosok utcáit.
Amikor ez a konfliktus véget ér, az Europolnak meg kell akadályoznia, hogy a 30 évvel ezelőtti balkáni háborúhoz hasonló helyzet alakuljon ki. Az abból a háborúból származó fegyvereket még ma is használják a bűnözői csoportok
– fogalmazott De Bolle, aki azt is megjegyezte, hogy jelenleg az Europol egyik legfontosabb prioritása az, hogy „megtalálják a módját annak, hogyan kezeljék majd ezt a helyzetet”. Elmondása szerint ennek érdekében az Europol „össze fog állítani egy nemzetközi munkacsoportot, amely kizárólag ezzel a kérdéssel foglalkozik majd”.
Ezzel kapcsolatban a belga tisztségviselő elmondta: „Európában jelenleg példátlan mértékű erőszak folyik az utcákon, amelyhez hasonlót eddig csak a latin-amerikai országokban lehetett látni. Ezért minden eszközzel meg fogják akadályozni a fegyverek visszaáramlását.”
De Bolle szerint egyébként a második legnagyobb probléma az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban az „ismert terroristák, és a szélsőséges egyének” kiutazása a háborús övezetbe. Mint fogalmazott: „az Europol Terrorelhárítási Központja nagyon szoros figyelemmel kíséri ezt a jelenséget”, ám mivel a helyzet „rendkívül dinamikus és széttagolt, lehetetlen pontosan meghatározni, hány radikális nézeteket valló uniós állampolgár utazott Ukrajnába harcolni.” Az viszont biztos, hogy e személyek többsége kiábrándultan tér vissza a hazájába, miután „megtapasztalta a háború brutalitását.”