tóth gabi
56. napja tart már az orosz invázió Ukrajnában.
Hamarosan 60 napja, vagyis két hónapja már annak, hogy az orosz haderők bevonultak Ukrajnába. A harcok pedig nem csillapodnak, és nem úgy tűnik, hogy a béketárgyalások haladnának bármilyen irányba. Kedd éjjel és szerda hajnalban is kemény összecsapások voltak a keleti szomszédunkban.
Jelentősen megnőtt az orosz csapatok tüzének intenzitása Harkov irányában, Donbászban és a Dnyipropetrovszk régióban. Továbbra is normális célpontnak tekintik a civil infrastruktúrát. Ebben a háborúban az orosz hadsereg örökre beírja magát a világtörténelembe, mint a világ talán legbarbárabb és legembertelenebb hadserege - fogalmazott éjszakai videójában az ukrán elnök.
A mariupoli helyzet változatlanul a legsúlyosabb. Az orosz hadsereg blokkol minden erőfeszítést a humanitárius folyosók megszervezésére és a civilek megmentésére. Több tízezer mariupoli lakost hurcoltak el az oroszok, róluk azóta sem tudnak semmit - számolt be az ukrán elnök, aki Oroszországtól nem kapott választ a csereajánlatra, amellyel megmenthetnék Mariupol civil lakosságát.
Az orosz védelmi minisztérium új ultimátumot adott az ostromlott Mariupol kikötővárosban rekedt ukrán harcosoknak. Azt közölték, hogy humanitárius folyosót nyitottak az Azovstali erőműből „az ukrán katonák és a nacionalista alakulatok fegyvereseinek kivonulására", hogy „önként tegyék le a fegyvert", valamint evakuálják a civileket.
"2022. április 19-én (moszkvai idő szerint) 22:00-ig senki sem használta a megadott folyosót" - tette hozzá a minisztérium.
Oroszország bejelentette, hogy április 20-án, szerdán (moszkvai idő szerint) 14 órától ismét lehetőséget kínál Ukrajnának, hogy „feladja a harcot és letegye a fegyvert".
A Mariupolban harcoló ukrán tengerészgyalogosok egyik parancsnoka azt mondta, hogy katonái „talán az utolsó napjainkkal, ha nem óráikkal néznek szembe", és a Facebook-fiókján szerdán kora reggel közzétett videoüzenetben kért segítséget.
„Tízszeres túlerővel állunk szemben" – mondta Szerhij Volina a 36. tengerészgyalogos ezred parancsnoka az Azovstal gyárból, kérve a világ vezetőit, hogy segítsenek számukra kijutni az ostromlott területről. „Csak egy objektumot védünk – az Azovstal üzemet –, ahol a katonákon kívül civilek is áldozatul estek ennek a háborúnak" – tette hozzá. Közölte, hogy nem adják fel a harcot, küzdenek a végsőkig.
Ismét közvetlen kapcsolat van a NAÜ és Csernobil között: Vezetője szerint helyreállt a közvetlen kommunikáció a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és a csernobili atomerőmű között. Az orosz erők az invázió első napján, február 24-én vonultak be a csernobili atomerőmű területére, ahonnét március 31-én távoztak. A NAÜ kapcsolata március 10-én szakadt meg az erőművel. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója bejelentette, hogy a szervezet még ebben a hónapban egy szakértő csapatot küld a helyszínre, hogy nukleáris biztonsági, védelmi és radiológiai ellenőrzéseket végezzen, létfontosságú berendezéseket szállítson és megjavítsa az ügynökség távfelügyeleti rendszereit.
Továbbra is támadják az oroszok Ukrajna keleti területeit, Harkivban kritikus infrastruktútár vettek támadás alá, Izjum város déli részén pedig súlyos veszteségek után feladták a támadást – jelentette a BBC az ukrán hatóságra hivatkozva. Az ukránok szerint csapataik továbbra is ellenállnak keleten, éjszaka pedig néhány területek ellentámadást indítottak, és sikerült visszafoglalniuk Maryinkát. Az ukránok szerint csapataik továbbra is ellenállnak keleten, éjszaka pedig néhány területek ellentámadást indítottak, és sikerült visszafoglalniuk Maryinkát.
(via Origo)