Létrehozva: 2021.11.11.

Nem vicc: liberális jogvédők most épp gőzmozdonyokat vádolnak rasszizmussal

Szakértők fogják cáfolni vagy megerősíteni a mozdonyokat ért vádakat.

Liberális jogvédők nyomására egy maroknyi brit tudós arra az égető kérdésre keresi a választ, hogy a gyarmati időkben használt gőzmozdonyok kapcsolatban állnak-e a rasszizmussal, valamint a rabszolgatartással. És ha igen, akkor miként lehetne erről érdemben tájékoztatni az embereket – írja a The Daily Telegraph internetes kiadása.

Három patinás brit egyetem (Sheffieldi, Leedsi és Yorki), a Nemzeti Vasúti Múzeum, illetve három kisebb észak-angliai múzeum közösen 9 ezer fontot, azaz átszámítva körülbelül 4 millió forintot tervez elkölteni egy kutatásra, mely arra keresi a választ, hogy a „gőzmozdonyok hogyan segítették a Brit Birodalmi gyarmati terjeszkedését az ipari forradalom idején.”

Egy szerdai sajtóközlemény szerint a tudósok célja, hogy „jobban megértsék, hogy a gőzerő és a vasút megjelenése hogyan épült be mind a gyarmati, mind a nagyvárosi kereskedelmi és közlekedési infrastruktúrába a 18. század második felében.”

Jonathan Finch, a Yorki Egyetem régészprofesszora, és a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy a gőzmeghajtású gépeket nagymértékben használták a gyarmati ültetvényeken, a gőzhajók a rabszolgák által előállított termékeket szállították szerte a világba, a gőzmozdonyok pedig döntő szerepet játszottak a gyarmati hatalom ázsiai és afrikai terjeszkedésében, valamint az észak-amerikai belső területek megnyitásában.

[caption id="" align="alignnone" width="1489"] Az 1951-ben megszűnt Bombay, Baroda és Közép-Indiai Vasútársaság egyik gőzmozdonya az indiai Nemzeti Vasúti Múzeumban, Új-Delhiben. Egyesek szerint az ilyen és ehhez hasonló gépek a rasszizmust testesítik meg.[/caption]

A Telegraph beszámolója szerint a vizsgálat nem titkolt célja, hogy a brit múzeumokban kiállított gőzmozdonyok mellett elhelyezett információs táblákon a jövőben feltüntessék: ezek a gépek fontos szerepet játszottak a Brit Birodalom gyarmatosításában. Éppen ezért a brit Tudományos Múzeum Csoport (Science Museum Group) – amelynek a Vasúti Múzeum is tagja – aggodalmát fejezte ki, mivel többen is attól tartanak, hogy ennek hatására a radikális baloldal hívei kísérletet tesznek majd a muzeális gőzgépek és mozdonyok megrongálására.

A brit politikusok ingerküszöbét egyébként nem igazán ütötte meg az antirasszistának nevezett áltanulmány híre, kivétel Roger Helmer korábbi EP-képviselőjét, aki egy költői kérdéssel adott hangot véleményének a Twitteren:

„Ki gondolta volna? Úgy tűnik, a gőzmozdonyok rasszisták. Mondják, van bármi, egyáltalán bármi, ami NEM rasszista?”

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek