tóth gabi
Szakértők szerint ezzel a felfedezéssel új távlatok nyíltak a ember evolúciójával kapcsolatos ismereteinkben.
Etiópia szívében egy eddig ismeretlen előember koponyáját fedezték fel, melyről a szakértők azt gondolják, hogy a modern ember egyik közvetlen őse lehetett. Az új fajként azonosított homo bodoensis valamikor a középső pleisztocén idején, azaz mintegy 500 ezer évvel évvel ezelőtt élt, a testalkata pedig vélhetően alacsony és zömök volt, amely a hő megtartásához alkalmazkodott a hidegebb éghajlaton – írja a Guardian internetes kiadása.
A történelmi jelentőségű felfedezést a kanadai Winnipegi Egyetem kutatói jegyzik, akik abban bíznak, hogy a nemrég azonosított lelet segít tisztábban látni a modern ember kialakulásában. Evolúciós szakértők körében ugyanis konszenzus van arról, hogy fél millió évvel ezelőtt az embereknek több különböző faja is létezett, akik sok esetben keveredtek egymással, különböző földrajzi variációkat létrehozva ezzel, ami rendkívül nehézzé teszi a fajunk fejlődésének pontosabb meghatározását.
Dr. Mirjana Roksandic, az Etiópiában talált koponya egyik felfedezője azt mondta: „Az emberi evolúcióról beszélni ebben az időszakban lényegében lehetetlen, mivel nem áll rendelkezésre megfelelő terminológia, amely meghatározná az ekkoriban élt különböző emberi fajokat.”
Korábban a félmillió éves, vagy annál idősebb emberi maradványokat két különböző emberi fajként, Homo heidelbergensis és Homo rhodesiensis néven azonosították. Nemrég azonban a modern DNS-alapú vizsgálatok bizonyították, hogy az Európában talált, Homo heidelbergensis fosszíliák döntő többsége valójában korai neandervölgyi volt, ami alapjaiban írta át az ember evolúciójával kapcsolatos kollektív ismereteinket.
Az etiópiai Awash folyó völgyében feledzett koponyát a legmodernebb vizsgálatoknak vetették alá, melyek azt mutatták, hogy a lelet sem a Homo heidelbergensishez, sem a Homo rhodesiensishez nem tartozik, tehát egy eddig ismeretlen előemberé lehetett, ami a Homo bodoensis nevet kapta.
Christopher Bae, a Hawaii Egyetem antropológiai tanszékének vezető kutatója szerint az új faj felfedezése „átvág egy gordiuszi csomót, és lehetővé teszi, hogy világosan beszéljünk az emberi evolúció e fontos időszakáról”.
Bár az új fajról egyelőre keveset tudni, a kutatók úgy vélik, hogy a teste alacsony és zömök lehetett. A hímek valószínűleg körülbelül 170 centiméter magasak voltak, és közel 65 kilót nyomtak, míg a nőstények átlagosan 157 cm magasak voltak, és körülbelül 50 kilósak voltak.