tóth gabi
Megkezdõdött a szakmai egyeztetés és a kölcsönösen elfogadható megoldás keresése az úzvölgyi katonatemetõ ügyében a magyar és a román hadisírgondozásért felelõs szervezetek között.
Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka, a magyar küldöttség vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a magyar delegáció a temető részleges feltárását, a román fél a teljes területre kiterjedő exhumálást szeretne. Az egyeztetés szeptemberben a helyszín közös bejárásával folytatódik.
A magyar küldöttség Bukarestben a Hősök Emlékének Országos Hivatala (ONCE) vezetőségével tárgyalt, a megbeszélésen később Nicolae Nasta, a román védelmi minisztérium parlamenti államtitkára is részt vett. A felek kölcsönösen bemutatták egymásnak a sírkertre vonatkozó levéltári forrásaikat, és lehetőséget biztosítottak egymásnak ezek kölcsönös tanulmányozására.
Kovács Vilmos szerint
A magyar fél a súlyosan kegyeletsértő állapot megszüntetését kérte.
Első lépésként kezdeményezték a betonkeresztek alatti terület igazoló feltárását. A román fél az exhumálást a hősi temető egészére szeretné kiterjeszteni. Mivel az úzvölgyi sírkertben más nemzetiségű katonák is nyugszanak, erre valamennyi érintett ország katonai attaséját meghívják.
Kovács Vilmos elmondta, nem tekinti eldöntött ténynek, hogy az úzvölgyi hősi temetőt a román védelmi minisztérium veszi át. A vonatkozó román-magyar kormányközi megállapodás ezt nem tiltja ugyan, de azt is leszögezi, hogy a partner előzetes beleegyezése nélkül ezt nem lehet megtenni.
Június 6-án székelyek élőlánccal próbálták megakadályozni, hogy több ezer román megemlékező erőszakkal nyomuljon be a temetőbe, hogy részt vegyen a román emlékmű ortodox szertartással végzett felszentelésén.
A román védelmi minisztériumnak alárendelt ONCE két hete közzétett összegzése szerint 11 román katona nyugszik az úzvölgyi katonatemetőben, és mind Csíkszentmárton, mind pedig Dormánfalva önkormányzata az ONCE jóváhagyása nélkül alakította át a temetőt.
A román fél álláspontját némileg kétségessé teszi, hogy amikor Csíkszentmárton önkormányzata az anyaország segítségével rendbe hozta a temetőt, még nem létezett az ONCE, tehát jóváhagyásukat sem lehetett kérni.