Krausz Gábor
Aki a szabadban szeretne tartózkodni, ezekre a veszélyekre jobb, ha felkészül!
A Napon tartózkodásnak vannak pozitívumai, mint a D-vitamin bevitel és a szép, barna bőr, de megvannak a maga veszélyei is. Ilyen például a napszúrás, a leégés és a hőguta is. Hogyan lehet védekezni ezek ellen a veszélyek ellen és miből lehet tudni, hogy baj van? Mutatjuk!
A kánikulában a szabadban tartózkodás számos hőártalommal járhat, főleg, ha fizikai munkát végzünk, például füvet nyírunk vagy sportolunk. Kaphatunk például napszúrást, hőgörcsöt, lehet hőkimerülésünk de akár hőgutánk is. Ezeket a legegyszerűbben úgy lehet elkerülni, hogy folyamatosan pótoljuk az elvesztett folyadékot, kerüljük a direkt, erős napfényt és lehetőleg világos, fehér színű ruhát viseljünk. Napon tartózkodás esetén emellett ajánlott sapkát vagy kalapot viselni!
Mi a különbség a hőguta és a napszúrás között?
Napszúrás elsősorban az erős napsugárzásnak való hosszabb idejű kitettség következtében jöhet létre, megfelelő védelem hiányában. Ez a legenyhébb hőártalom, csak némi rosszulléttel járhat. A hőgörcs már más tészta: ilyenkor a jelentős izzadás, sóvesztés miatt izomgörcsök alakulnak ki. Aztán ott van a hőkimerülés, aminek a tünetei a gyengeség, fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, illetve ilyenkor is lehetnek izomgörcsök. Utóbbi két típus jellemzően a nagy hőségben végzett erős fizikai terhelés miatt alakul ki. A hőguta egészen más, az a hőártalmak legsúlyosabb formája, egy életveszélyes állapot. A tünetei a következők: forró, száraz bőr, szapora pulzus, tüdővizenyő, görcsök. Aki ilyet tapasztal magán vagy másokon, azonnal hívja a 112-t!
Nyáron akár a lakásban, az ablak mellett ülve is le lehet égni, ezért fontos, hogy mindig használjunk fényvédőt és/vagy naptejet, ha erős napsugárzásnak vagyunk kitéve. A közvetlen napfénynek való kitettség nemcsak azért veszélyes, mert megéghet a bőrünk, hanem mert az UV-sugárzás miatt akár melanoma is kialakulhat. A melanoma nem más, mint a bőr festéktermelő sejtjeinek rosszindulatú daganata.
Aki pedig nem volt elég figyelmes, és megégett a napon, az tartsa hideg, folyó víz alá 8-10 percig az adott testrészt, majd kenje be magát valamilyen napozás utáni krémmel, aloe vera készítménnyel, Panthenol sprayvel vagy Fenistillel. Komolyabb égési sérülések esetén (II.; III.; IV. fokú) pedig mindenképp forduljunk orvoshoz!