"Alkesz, pszichés gondjai vannak, még Facebookja sincs". Szegény, lassan, nehezen beszél". Megalázzák, kigúnyolják az aktivistákat a Tisza Pártban, akár a tenyészpéldányokat a mezőgazdaságban, úgy minősítik őket. Szexuális szokásaikat is nyilvántartják!

POLITIK
Létrehozva: 2025.05.14.

Most akkor okoz allergiás tünetet a nyárfaszösz vagy sem?

A pollen- és az allergiaszezon már javában tart, a napokban pedig nyárfa termése is hullani kezdett. Okoz-e allergiás tüneteket a nyárfaszösz és kell-e ellene valahogy védekezni? Most kiderül!

Az elmúlt napokban szállni kezdett a nyárfa termése, ami sok bosszúságot okoz, de vajon allergiát is? Íme a szakértők állásfoglalása a nyárfa termésével kapcsolatban!

nyárfaszösz, nyárfa termése
Tényleg okozhat allergiás tüneteket a nyárfaszösz?  Fotó: Karnok Csaba / Délmagyarország

Már javában tart a pollenszezon

Idén márciusban már allergiás tüneteket okozó mértékben jelen volt a levegőben a tiszafafélék virágpora. Ezt követően a ciprus, a mogyoró és az éger pollenje okozott bosszúságot az arra allergiásoknak. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb jelentése szerint pedig jelenleg egyszerre közel 20-féle allergén virágpora található meg a levegőben. A fák virágpora mellett fokozatosan emelkedik a lágyszárúak, elsősorban a pázsitfűfélék pollenjének mennyisége is.

Mi okozhat jelenleg allergiás tüneteket?

A pázsitfűre érzékeny allergiásoknál fokozódó tünetekre lehet számítani. A fenyőfélék virágporának koncentrációja országosan a közepes -magas tartományban alakulhat, a kőrisé, a tölgyé, az eperfaféléké és a platáné jellemzően alacsony- közepes szintet érhet el. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben még a fák közül a vadgesztenye, a bükk, a dió, a ciprus- és tiszafafélék, a nyír és a fűz pollenje, valamint a nyári lágyszárúak közül már a lórom, az útifű és az ernyősvirágzatúak virágpora.

És mi a helyzet a nyárfaszösszel?

A fehér, vattaszerű anyag amit mostanában a levegőben látható, nem más, mint a nyárfa termése és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részei. Az NNGYK szerint a nyárfaszösz a tévhittel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, így akiknél mostanában jelentkeznek allergiás tünetek, azoknál valószínűleg a levegőben aktuálisan jelen lévő allergén növények okozzák azt. 

Ennek ellenére jelenthet veszélyt az allergiásokra a nyárfa termése?

Igen, a nyárfaszösz ugyanis fokozhatja az allergiások tüneteit: a nyárfa termésén ugyanis természetes pollencsapdaként megtapadhatnak a levegőben lévő virágporszemek.

Mit tehetnek az allergiások a tüneteik csökkentése érdekében?

A szakértők azt javasolják, hogy a pollenallergiában szenvedők első körben kérjenek tanácsot a kezelőorvosuktól. Emellett fontos, hogy figyeljenek a megelőzésre és a tünetek enyhítésére. Például

  • figyeljék a pollennaptárt;
  • időben kezdjenek el gyógyszert szedni;
  • magas pollenterhelés esetén legyenek kevesebbet a szabadban;
  • viseljenek FFP2-es vagy 3-as maszkot a nehezebb napokon;
  • az autóban rendszeresen cseréljék a pollenszűrőt;
  • naponta mossanak hajat;
  • sűrűbben váltsanak ruhát, cseréljenek ágyneműt.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek