Krausz Gábor
Általánosságban talán már mindenki az igazi kikeletre vár így március második felében, vagyis a nagy többség valószínűleg kevésbé örül a következő napok időjárását meghatározó csapadéknak. Nem úgy az allergiások, akik a pollenszezon beköszönte után most szó szerint egy kis levegőhöz jutnak – az esőnek hála!
A tavasz beköszönése, illetve az elmúlt napok melegebb időjárásának köszönhetően már egyre jobban érzékelhető volt a tiszafafélék pollenszórásának erősödése. Mindez viszont nemsokára változni fog: a hét elején megérkezett csapadék ugyanis megszabadítja majd a levegőt az elmúlt napokra jellemző fokozódó pollenterheléstől! Vagyis az erre érzékenyek számára egy gyors ízelítőt követően rögtön egy kis pihenővel folytatódhat az idei pollenszezon! Ott pedig, ahol az eső a következő pár napban is kitart, még tovább csökkenhet a pollenkoncentráció!
Az idei pollenszezon első pár hetében a kora tavaszi fák, azok közül is főleg a ciprus- és tiszafafélék, valamint a mogyoró, illetve az éger virágporára érzékenyek tapasztalhattak kellemetlen tüneteket, vagyis főleg
Emellett a szil- és a kőrisfa virágpora is megjelent már a levegőben, de ezek egyelőre még alacsonyabb mértékben.
Most azonban az eső miatt szinte kivétel nélkül fellélegezhetnek az allergiások, miután a következő napok nedvesebb időjárása kedvező hatást gyakorol majd a szervezetükre!
Ott viszont, ahol kevesebb a csapadék, vagy egyáltalán nem esik, természetesen még akár fokozódhat is a kora tavaszi allergének virágporának koncentrációja.
Az ilyenkor jellemző pollenek fokozódó koncentrációjának az előttünk álló héten gátat szab az eső: a csapadék és a várható változékony időjárás miatt ugyanis csökken majd levegő pollenkoncentrációja, ami jó hír az allergiával küzdők számára. Igazán akkor lehetne teljes az örömük, ha a csapadék némi széllel is párosulna, ami ugyan nem várható a héten, de a nedves idő hatására így is az ilyenkor szokásosnál jóval kedvezőbben alakul majd számukra a pollenszezon eleje
- mondta el Gaál Áron, a HungaroMet meteorológusa.
Ennek a szakaszában az évnek egyébként jellemzően a nyár-, a kőris-, illetve a ciprus- és tiszafafélék pollenjei árasztják el a levegőt, de ezek koncentrációja a következő napokban országos szinten az alacsony, illetve helyenként a közepes tartományban alakul majd. Csupán esetenként érheti majd el a magas szintet a pollenmennyiség.
Az ország nyugati részén, Zalaegerszeg környékén most főleg a gyertyán magas pollenkoncentrációja keseríti meg az ott élők mindennapjait. Miskolc környékén pedig a tiszafafélék virágpora van nagy mennyiségben jelen a levegőben – derül ki az Időkép honlapján nyomon követhető pollentérkép adataiból.
Országos szinten jellemzően alacsony koncentrációban kimutatható még a levegőben az éger, a mogyoró, a juhar, a szil és a fűz virágpora is. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően alacsony.
A pollenterhelés mellett a mögöttünk hagyott héten elég „piszkos” volt a légkör. Ennek okai között szerepel, hogy még tart a fűtési szezon, illetve az is, hogy az elmúlt napokban szaharai homok érkezett Magyarország térségébe, amit azonban most a nedves légtömeg kimoshat!
Ez egyben azt is jelenti, hogy könnyedén előfordulhat majd saras eső az előttünk álló 36 órában. Ezzel együtt a csapadéknak köszönhetően a levegő minősége is kedvezően alakul majd hazánk térségében.