Krausz Gábor
Magyarország sem maradt ki ebből a folyamatból.
A Balatonnál és a Velencei-tónál komoly természetvédelmi vészhelyzet alakult ki: a hazai vizeket ugyanis megszállta a vörös mocsárrák, amely nemcsak idegenhonos, hanem betegséget is terjeszt. A faj a világ számos pontján elterjedt már, és Magyarország sem maradt ki ebből a folyamatból. A Magyar Haltani Társaság szerint az emberi felelőtlenség, például a háziállatként tartott rákok szabadon engedése vagy a nem megfelelő haltelepítések jelentős szerepet játszanak a terjedésében.
A tavaly októberi megfigyelések során Balatonfűzfőn, Balatonfüreden és Siófokon is észleltek kifejlett és fiatal példányokat, decemberben pedig Gárdonyból is érkezett lakossági bejelentés, amely újabb előfordulási helyet jelzett a Velencei-tónál. A szakértők attól tartanak, hogy a rákfaj még tovább fog terjedni, és súlyosabb károkat fog okozni – mind ökológiai, mind műszaki értelemben.
A vörös mocsárrák megjelenése és terjedése a Balaton vízrendszerében honos folyami rák és kecskerák, Velencei-tó esetén a Császár-víz folyami rák állományára is kockázatot jelent, mert a rákpestist aktívan terjesztő fajként az itt élő populációkat megfertőzheti a betegséggel
– figyelmeztettek a szakemberek.
A természetvédelmi aggályokon túl infrastrukturális problémák is felmerültek: a rák kiváló aljzatfúróként ismert, és képes meggyengíteni árvízvédelmi töltéseket és csatornahálózatokat is. Ez azt jelenti, hogy jelenléte nemcsak az élővilág egyensúlyát boríthatja fel, hanem emberi létesítményekre is veszélyt jelenthet - írja az ATV.
A szakértők sürgetik a hatóságokat, hogy mielőbb hozzanak intézkedéseket az invazív faj terjedésének megfékezésére, mielőtt a vörös mocsárrák végérvényesen átalakítja Magyarország legnagyobb tavai és vízrendszerei ökoszisztémáját.