Krausz Gábor
Te is napokig kóvályogsz az óraátállítás után? Vagy észre sem veszed? Egyesek teljesen kiborulnak, mások meg sem érzik az óraátállítást – de vajon tényleg szükség van még erre az évenkénti hercehurcára? Olvasóink elmondták a véleményüket!
Valószínűleg sosem lesz egyetértés az óraátállítás kapcsán. Akár maradjon a téli, akár a nyári időszámítás - ez még mindig viták tárgyát képezi - de az óraátállítás bizonyítottan megviselheti a szervezetünket.
Az óraátállítás egy kényes téma: ugyanis van, akit egyáltalán nem érint meg, mások pedig napokig szenvednek miatta, és alaposan felkavarja a bioritmusukat. Megkérdeztük olvasóinkat, hogy őket mennyire viseli meg az óraátállítás?
Engem semennyire. Téli- nyári időszámításkor is hajnali fél 4- kor kávézom a férjemmel, pedig HÉV pokoli zaja mellett élünk, de ha másként lenne, akkor is mindig korán kelnénk. Szóval minket nem visel meg.
- írta Krisztina. De hozzátette, hogy valóban vannak, akik szenvednek tőle, és őket sajnálja, hiszen nem tudnak úgy, és annyit pihenni mint kellene.
Márk szerint azonban nem kellene ez a nagy felhajtás.
Egyáltalán nem visel meg, és a felhajtást sem értem igazán. Megvan a szerepe, és a magam részéről, én nem változtatnék rajta.
- közölte Márk.
Elizabeth szerint azonban végül mindegy hogyan döntünk. Mindenkinek nem tudunk kedvezni.
Ha marad az óraátállítás, akkor az lesz a baj. Ha a téli marad, akkor az lesz a gond, hogy nyáron hamar sötétedik majd, ha pedig a nyári marad, akkor meg az lesz a gond, hogy télen reggel még sötét van.
- véleményezi Elizabeth. Akinek még akár igaza is lehet, mert ebben mintha nem tudnánk megegyezni.
József viszont elárulta, hogy ő inkább szereti a természetet követni, ha az alvási szokásairól van szó.
Próbálom a kakasunk ritmusát felvenni. Ha pirkad, akkor felkelek, ha esteledik, lefekszek. Persze, néha nem jön össze.
- írta József.
Zsolt szerint azonban simán lehetne törölni az óraátállítást, hiszen már nincs értelme.
Elkéne már törölni a nyári időszámítást, mert nincs jelentősége az áramfogyasztás szempontjából.
- fogalmazta meg Zsolt. Akinek a válasza rávilágít, a nyári időszámítás bevezetésének az okaira.
Nyári időszámítás
A nyári időszámítás ötlete az első világháború alatt merült fel, és először Németországban vezették be 1916-ban, majd más országok is követték a példát abban, hogy az év bizonyos időszakában az órákat egy órával előrébb vagy éppen visszaállítják, és így energiát takarítsanak meg azáltal, hogy kihasználják a nappali fényt.
A válaszokból egyértelműen kiderült, az óraátállításról szóló vita még továbbra is fennmarad.