Létrehozva: 2025.02.28.

„A kiskocsma mindig is a falu lelke!” - A kormány turisztikai programja előttük is megnyílik

Akár 3 millió forintra is pályázhat márciustól minden, 1000 fős lélekszám alatti kistelepülésen működő vendéglátóhely. A kiskocsma program a kormány turisztikai programjának részeként valósul meg, 1 milliárdos keretösszegből.

A Veszprém vármegyei Farkasgyepű olyan kistelepülés, ahol egy átlagos hétköznapon nem sok minden történik. Ha mégis történik valami, akkor az vagy a helyi kocsmában, vagy ha nem, akkor is ott tudnak róla először! A helyi kiskocsma, a Nimród vendéglő sem kivétel ez alól.

kiskocsma
A Veszprém vármegyei Farkasgyepűn található kiskocsma, a Nimród vendéglő is egy közösségi pontja a településnek. Őket is segíti a kormány programja. Fotó: Nimród Vendéglő

 

A vendéglátós szakma velejárója az ilyen helyeken, hogy az ember naprakész minden témából. A helyiek itt jönnek össze bizonyos időközönként és itt is beszélgetnek. Úgy tűnik, hogy ez nehezebben kopik ki a kistelepülések mindennapjaiból: a kocsma továbbra is egy olyan központ, ahol az emberek még beszélgetnek egymással, érdeklődnek a másik felől

 – mondja Szabolcs, a vendéglő üzemeltetője, aki elhivatott a szakmája iránt, amit már évtizedek óta űz. Nem csoda, hogy a bakonyi kocsmáros is örömmel fogadta a nemzetgazdasági miniszter bejelentését, amely szerint megnyitják a kormány turisztikai programját a kiskocsmák felé is, akik akár 3 millió forintra is pályázhatnak a rendelkezésre álló 1 milliárdos keretösszegből.

Igyekszem naprakész maradni a pályázati lehetőségekkel kapcsolatban, így gyorsan értesültem a bejelentésről, amit nagyon jó kezdeményezésnek tartok. Bár részletekbe menően még nem ismerem a kiírást, de első ránézésre megfelelünk a paramétereknek. Ha valóban így van, akkor természetesen pályázni is szeretnék! Szerintem nincs olyan kiskocsma az országban, ahol ne jönne jól ez az összeg 

- mondta a helyi kiskocsma tulajdonosa.

Szabolcs szavait támasztja alá a legéndi Fűzfa-kertet üzemeltető Krisztina is, aki többgenerációs családi vállalkozást üzemeltet a 496 fős faluban és mint mondta:

Néha-néha átjár néhány fiatal a szomszéd faluból, de korántsem olyan, mint 10 éve. Itt régen még diszkó volt, és eseményeket is tartottunk. Azért reménykedem még a változásban, hogy évről-évre egy kicsit jobb lesz. A pályázaton nyerhető hárommilliós támogatásból először is a számítógépet cserélném le, aztán nekiesnék egy felújításnak, utána meg jöhetne a hűtő cseréje. Sok mindent lehetne megcsinálni belőle

- sorolta az elvégzésre váró feladatokat Krisztina.

A legéndi Fűzfa-kert is olyan kiskocsma, ahol lenne mihez kezdeni a 3 millió forintból. Fotó: Ripost

A szandai Zsubó Presszó tulajdonosa, Gábor szerint a település összetartó közössége, illetve a nyári rendezvények tartják életben a kocsmáját.

Már beszéltem az ismerősömmel, aki a pályázatokat nyújtja be nekem. Mindenképpen megpróbálom, sokat segítene ez a fajta támogatás, amit én energetikai fejlesztésre és bérekre fordítanék 

- mondta el lapunknak a presszó tulajdonosa, akinek már megfordult a fejében korábban, hogy bezárja a helyet, de végül nem tette, mert szeret emberekkel foglalkozni. Ugyanakkor azt tapasztalja, hogy a kiskocsma nyári rendezvényei jó hatással vannak a közösség életére.

A szandai Zsubó Presszó tulajdonosa szerint nem könnyű manapság a kiskocsmák üzemeltetőinek, ezért jól jön a támogatás. Szerinte csak szívvel-lélekkel lehet ezt csinálni. fotó: Ripost

Az 1000 fő alatti lakosságú településeken működő kiskocsmák, bárok és borozók működési költségre, rezsire vagy munkabérre is költhetik a programon nyerhető támogatást, amiből ezen felül még akár energiahatékonysági beruházást is finanszírozhatnak. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter felidézte, hogy az összesen 13 milliárd forint keretösszeggel rendelkező turisztikai program során a kormány eddig több, mint 3300 

  • éttermet
  • cukrászdát
  • kávézót és 
  • büfét támogatott.

 

"A kiskocsma mindig is a falu lelke. Turisztikai, vendéglátói vagy éppen kulturális találkozási pont"

 – mondta a tárcavezető a Fecebookra feltöltött videóban, amikor bejelentette a program indulását.

Márciustól minden kiskocsma pályázhat

A pályázaton az 1000 fő alatti népességű településeken működő kocsmák indulhatnak március 3-tól. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint országosan összesen 1835 ilyen falu van ma az országban, ahol összesen 780 ezer magyar él.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek